Çin Merkez Bankası Başkanı Cou'nun açıklamaları (1) -"Enflasyona karşı son derece uyanık…

  • Yazı boyutu
Çin Merkez Bankası Başkanı Cou'nun açıklamaları (1)
  -"Enflasyona karşı son derece uyanık…

Çin Merkez Bankası Başkanı Cou'nun açıklamaları (1) -"Enflasyona karşı son derece uyanık olunmalı" -"Para politikasında ne gevşeme ne de sıkılaşma olacak"

Çin Merkez Başkanı Cou Şiaoçuan, Şubat ayında enflasyonun belirleyici unsuru tüketici fiyat endeksinin yüzde 3,2 oranında arttığını hatırlatarak, "Enflasyona karşı son derece uyanık olunmalı" dedi.
     Pekin'de yapılan 12'inci Ulusal Halk Kongresi toplantılarında gazetecilerle biraraya gelen Cou, "Çin Merkez Bankası'nın enflasyon rakamlarına çok önem verdiğini, para politikaları ve diğer tedbirlerle tüketici fiyat endeksindeki artışı ve enflasyonun seyrini kontrol altına alacaklarını" belirtti.
     Bu yılki hükümet raporunda piyasaya sürülen para miktarının yüzde 13 oranında arttığının açıklandığına işaret eden Cou, "Demek oluyorki bu yılki para politikamızda ne gevşeme ne de sıkılaşma yaşanacak ve her ikisinin ortasında daha çok tüketici fiyat endeksini stabil tutmayı hedefleyen bir para politikası benimsenecek" diye konuştu.
     Cou, ayrıca Merkez Bankasının para politikasında ayarlamalar ve fiyatların istikrarlı hale getirilmesi dahil bazı önlemler alacağını söyledi.
     Ülkede şubat ayında enflasyon yüzde 3,2 oranında artarak son 10 ayın en yüksek seviyesini görmüştü.
     Çin bu yıl tüketici fiyat endekisini yüzde 3,5 civarında tutmayı hedefliyor.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 113 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir