Çin'li firma Arguvan'da bakır çıkaracak

  • Yazı boyutu
Çin'li firma Arguvan'da bakır çıkaracak

Akören köyünde, bakır rezervi bulunan 250 dönümlük arazinin işletme hakkını 10 yıllığına alan firma, köylüleri yapılacak çalışmalarla ilgili bilgilendirdi

Çin'li Cenhan Madencilik adlı şirket, Malatya'nın Arguvan ilçesine bağlı Akören köyünde bakır çıkaracak.
     Arguvan Kaymakamı Zafer Oktay'ın da katılımı ile Akören köyünde bir toplantı düzenlendi. Toplantıda bakır aramak için ruhsat alan Cenhan Madencilik isimli firmanın temsilcileri, köy halkına yapacakları çalışmaya ilişkin bilgi verdi.
     Kaymakam Oktay, Arguvan'a böyle bir yatırımın gelmesinin kendilerini sevindirdiğini söyledi.
     Yasal çerçeve içinde firma yetkililerine yardımcı olacaklarını dile getiren Oktay, köy halkının da tedirgin olmamasını istedi. Oktay, "Her şey bizim kontrolümüzde yürüyecek" dedi.
     Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan ise, belediye olarak firmaya işçilerin konaklaması için pansiyon yapılması amacıyla yer tahsis ettiklerini, işletmede 150 kişiye de iş imkanı sağlanacağını bildirdi.
     Akören Muhtarı Ekrem Aslan, firma yetkililerine konuya ilişkin köy halkının endişelerini iletti.
     Aslan, maden arama çalışmalarının köye ve halka zararı olup olmayacağını sordu.
     Cenhan Madencilik'in sahibi Jiang Han, köyde bakır olduğu öngörülen 250 dönüm alanın 10 yıllık işletme hakkını aldıklarını, 30 yıllık rezerv olduğu belirtilen alanda çıkaracakları bakırı Hekimhan'a, oradan da Mersin'e taşıyacaklarını söyledi.
     Köyde kuracakları işletmenin yolunun ayrı olacağını kaydeden Han, gürültü ve toz olmaması için gerekli önlemleri alacaklarını belirtti. Han, işletmede köy ve ilçe halkına da istihdam fırsatı doğacağını ifade etti.
    
    
    


Bu haberi 438 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir