Çin heyeti Batman'da -Çin'in Uygur Özerk Bölgesi'nden yerel yöneticiler ile bir petrol…

  • Yazı boyutu
Çin heyeti Batman'da 
  -Çin'in Uygur Özerk Bölgesi'nden yerel yöneticiler 
  ile bir petrol…

Çin heyeti Batman'da -Çin'in Uygur Özerk Bölgesi'nden yerel yöneticiler ile bir petrol şirketinin yetkilileri Batman'da petrol sahalarını inceledi -TPAO Bölge Müdür Yardımcısı Demir: "Çin'den gelen petrol şirketi yetkilileriyle bilgi ve becerilerimizi paylaşmayı hedefliyoruz"

Çin'in Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Karamay kenti yöneticileri ile CNPQ Xinjiang petrol şirketi yetkilileri Batman'da petrol sahalarında incelemelerde bulundu.
     Türkiye petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Batman Bölge Müdürlüğü yetkilileriyle bir toplantı yapan Çinli yetkililer, toplantının ardından açıklama yaptı.
     Yetkililerden genel işleyiş ve teknik konularda bilgi aldıklarını belirten heyet üyeleri, "Burada bazı farklılıklar gördük. TPAO tamamen Ankara'dan yönetiliyor. Karamay'da milli petrol şirketi işleri yürütüyor fakat belediyelere kısmi pay veriliyor" dediler.
     Daha sonra, Batı Raman üretim sahası ve AP2 petrol üretim sahalarını gezen Çinli heyet, TPAO yetkililerinden bilgi aldı.
     TPAO Batman Bölge Müdür Yardımcısı Duran Demir, Çin'den gelen heyet üyelerinin sadece petrol arama şirketinden olmadığını, aralarında yerel yöneticilerin de bulunduğunu söyledi.
     Türkiye'nin Çin Büyükelçisinin, Karamay kentini ziyareti sırasında, Karamay'ın Batman ile benzerlik arz etmesi nedeniyle birliktelik, tecrübe paylaşımı anlamında bir yönlendirmede bulunduğunu belirten Demir, şöyle dedi:
     "Bu konuda büyükelçimize teşekkür ediyoruz. Bu kapsamda yapılan Çin heyeti gezisi bizi çok memnun etmiştir. Bizler burada onlara hem sahamızı göstermiş olduk hem Batmanımızı gezdirmiş olduk. Bizler de iadeyi ziyarette bulunmayı, bilgi ve becerilerimizi paylaşmayı arzu ederiz. Bu bir tanışma gezisi oldu. Heyetin Türkiye'de ortaklı petrol arama ve çalışma faaliyetleri için yetki tamamen Enerji Bakanlığı'ndadır. Bu konular genel müdürlük ve bakanlık nezdinde değerlendirilmesi gereken konular olup ileride olması muhtemel konulardır."
     Çinli yetkililer petrol sahalarında hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra kente döndü.
     11 kişilik heyet ardından Batman Belediye Başkan Vekili Serhat Temel'i ziyaret ederek, bir süre görüştü. Belediye başkan yardımcıları Mustafa Tuğyıldız ve Hamza Ayiş ile birlikte heyeti makamında kabul eden Temel, heyetin ziyaretinden memnuniyet duyduklarını söyledi.
    
    
    

Bu haberi 352 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir