Çin Eximbank'tan, Kırgızistan'ın enerji sektörüne kredi

  • Yazı boyutu
Çin Eximbank'tan, Kırgızistan'ın enerji sektörüne kredi

Çin Eximbank'tan, Kırgızistan'ın enerji sektörüne kredi

Çin Eximbank, Kırgızistan hükümetinin talebi üzerine ülkenin enerji güvenliğinin sağlanması kapsamında elektrik hatları ve trafoların inşaatı için 389 milyon 795 bin dolar tutarında 20 yıl süreli yüzde 2 faizli düşük kredi sağlayacak.
     Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Çin'e resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Çin Devlet Başkanı Hu Jintao tarafından askeri törenle karşılandığı belirtildi. Pekin'de gerçekleşen ikili ve heyetlerarası görüşmede, iki ülke arasında ilişkileri ele alan Atambayev ile Jintao'nun daha sonra ortak deklarasyona imza attığı ifade edildi.
     İki ülkenin ilgili bakanlıkları da Kırgızistan ve Çin arasında mahkumların iadesi ile teknik ve ekonomik yardımları öngören anlaşmaları yanı sıra Kırgızistan Maliye Bakanlığı ve Çin Eximbank arasında kredi anlaşmasının imzalandığı kaydedildi.
     Eximbank kredisinin, Kırgızistan'ın kuzeyinde elektrik hattı ile 500 kilovatsaatlik iki adet trafonun inşaatının yanı sıra teknik malzemenin alınmasında kullanılacağı belirtildi.
     Kırgızistan'ın kuzeyinde ve güneyinde üretilen elektriğin dağıtımı yine ülke içine, komşu ülkeler Kazakistan ile Özbekistan üzerinden sağlanıyor. Mevcut hatlarda yüklenme sonucu sık sık elektrikler kesiliyor.
     Atambayev'in Çin ziyareti çerçevesinde, bugün ve 7 Haziran tarihleri arasında Pekin'de yapılacak Şanhgay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üye ülkeleri Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılacağı ifade edildi.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir