Çin'den Kazakistan'a ikinci demiryolu hattı

  • Yazı boyutu
Çin'den Kazakistan'a ikinci demiryolu hattı

Çin'den Kazakistan'a ikinci demiryolu hattı

Çin ile Kazakistan arasında ikinci demiryolu hattı açıldı.
     Şinhua ajansının haberine göre, Çin'in doğusundaki Ciangsu eyaletinin liman kenti Lienyüngang'dan bir yük treninin Sincan-Kazakistan sınırını geçerek Kazakistan'a girdiğini bildirdi.
     Trenin Sincan'ın Kargas kentinden Kazakistan'a geçtiği belirtilirken, aynı kentin otoyol, demiryolu ve boru hatlarıyla uluslararası bir ağa dönüşmesi bekleniyor.
     Demiryolunun Kargas geçişindeki maliyetinin Çin tarafına 962 milyon dolara mal olduğu kaydedilirken, ilk yapılan hat olan Alatav'ı rahatlatması öngörülüyor. Çin'den Kazakistan ve Orta Asya'ya geçişi sağlayan demiryolu hattı 15,6 milyon ton kargo taşıyor.
     Kargas geçişinin bu son hatla birlikte kara, demir ve petrol boru hatlarıyla 2020'ye kadar yılda ortalama 20 milyon ton, 2030'a kadar 35 milyon ton kargo taşıması bekleniyor.
     Çin son zamanlarda Orta Asya ülkeleriyle ticaret ve ekonomik işbirliğini derinleştiriyor ve özellikle bu ülkelere sınırı olan Sincan Uygur Özerk bölgesini kullanıyor. Resmi gümrük rakamlarına göre geçen yıl Sincan bölgesi ile 5 Orta Asya ülkesi arasında yapılan ticaretin 16,98 milyar ABD dolarına yükseldiği kaydediliyor.
     Kargas kentinde geçen yıl Çin ve Kazakistan arasında serbest ticaret merkezi kurulmuştu.
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir