Çin'den elektronik devlerine ceza

  • Yazı boyutu
Çin'den elektronik devlerine ceza

Çin'den elektronik devlerine ceza

Çin, Samsung ve LG'nin de aralarında bulunduğu altı küresel elektronik üreticisine pazarda "fiyat tekeli" oluşturduğu için cezai yaptırım uygulama kararı aldı.
     Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komitesi Fiyat Kontrol ve Denetim İdaresi, aralarında Güney Kore'den Samsung, LG, Tayvan'dan CHIMEI Chungwa ve AUO'nun da bulunduğu altı küresel elektronik üretici firmaya ülkedeki "LCD ekran fiyatlarında tekel oluşturmaları" sebebiyle toplam 353 milyon Yüen (yaklaşık 100 milyon TL) ceza kesildiğini açıkladı.
     Bu şirketlerin, 2001 ile 2006 yılları arasında ürettiği LCD ekranlara pazarda tekel olmalarının verdiği avantajları kullanarak "aşırı yüksek fiyat belirledikleri" kaydedildi.
     Bu altı şirketin 2001 ile 2006 yılları arasında Çin'deki 5,16 milyon adet LCD ekran satışından kanunlara aykırı bir şekilde 208 milyon Yüen kazandığı ifade edildi.
     Söz konusu cezaların Çin şirketlerinin haklarını koruma ve pazarda haksız rekabetin önüne geçme amaçlı uygulandığı dile getirilirken, pazarda rekabetin tüketicinin yararına olacak şekilde düzenlenmesi gerektiği vurgulandı.
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir