Çin'de otomobil satışları yüzde 3 arttı

  • Yazı boyutu
Çin'de otomobil satışları yüzde 3 arttı

Çin'de otomobil satışları yüzde 3 arttı

Çin'de bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre otomobil satışlarında yüzde 2,93 oranında artış olduğu ve 9,6 milyon ünite aracın satıldığı bildirildi.
     Çin Otomobil Üreticileri Kuruluşu'ndan yapılan açıklamaya göre, söz konusu dönemde binek araç satışları yüzde 7,1 artarak 7,61 milyona çıkarken, ülkede en yüksek artış yüzde 30'la spor araçlarda görüldü.
     Ülkede kendi üretimi araçların satışı yüzde 0,2 oranında düşüşle 3,15 milyona gerilerken, pazar payı da yüzde 3'lük bir düşüşle yüzde 41,4'e indi. Çin pazarında yerel markaların en büyük rakiplerinin Almanya, Japonya ve Güney Kore markaları olduğu belirtiliyor.
     Çin'de otomobil ihracatının yılın ilk yarısında yüzde 28'lik bir artışla 487 bin 900 üniteye yükseldiği kaydedildi.
     Kuruluş, ülkede oto üretimi ve satışının ülke ekonomisinin baskı altında olması nedeniyle kısa vadede "keskin bir çıkış yapmasının pek olası olmadığını" bildirdi.
     Çin'de otomobil sanayisinde 2009 ve 2010 yıllarında ani bir yükseliş kaydedilmişti. Çin 2009 yılında dünyanın en büyük otomobil piyasası ABD'yi de geride bırakarak satışlarda bu ülkeyi geçmişti.
     Ancak büyüme daha sonra düşüş göstermiş ve geçen yıl orta seviyelerde seyretmişti. Bunun nedeni olarak da yavaşlayan ekonomi ve oto alımlarında teşviklerin sonra ermesi gösterilmişti.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir