Çin'de ekonomik reformlar ve dışa açılma sürecek -Pekin'deki merkezi ekonomi çalışma toplantısında…

  • Yazı boyutu
Çin'de ekonomik reformlar ve dışa açılma sürecek
  -Pekin'deki merkezi ekonomi çalışma toplantısında…

Çin'de ekonomik reformlar ve dışa açılma sürecek -Pekin'deki merkezi ekonomi çalışma toplantısında ülkedeki reformların 2013'te de sürdürülmesi kararı çıkarken, kentleşmenin kalkınmada kilit rol oynayacağı açıklandı

Çin'de yeni yönetim kadrolarının izleyeceği ekonomi politikalarının tartışıldığı merkezi ekonomi toplantısında "Çin'in reformlara 2013 yılında da devam edeceği" açıklandı.
     Başkent Pekin'de düzenlenen Merkezi Ekonomi Çalışma Toplantısı'nda Çin'in gelecek yıl da "ekonomik reformları derinleştireceği ve dışa açılmayı sürdüreceği" kaydedildi.
     İstikrarlı büyüme adına ekonomik reformların önemine dikkat çekilen toplantıya, Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri ve Devlet Başkan Yardımcısı Şi Cinping'in yanı sıra diğer 6 Polit Büro üyesi de katıldı.
     Ülkede ekonomik durumun halen çeşitli yönleriyle "riskli" olduğunun altı çizilirken, ekonomik büyümenin her alanda dikkatli ve sürdürülebilir şekilde devam etmesinin "hayati öneme sahip olduğu" vurgulandı.
     Finans ve para politikaları da toplantı kapsamında tartışılırken, Pekin yönetimi, özellikle para politikalarında esnekliğin arttırılmasını karara bağladı.
     Emlak piyasasındaki aşırı hareketliliğin ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerine vurgu yapılırken, konut politikalarının sektörün kontrolüne daha yapıcı katkı sağlayabilecek şekilde düzenlenmesi kararı alındı.
    
     -Şehirleşme-
    
     Toplantının ana gündem maddelerinden biri olan kentleşmenin de Çin'in gelişim ve kalkınma yolunda "kilit rollerden birini oynayacağı" belirtildi. Kentleşme sürecinin aynı zamanda ülkenin modernleşme sürecinde "tarihi bir görev olduğu" savunulurken, "daha akıllı, daha yeşil, daha doğu dostu" şehirler için çalışılacağı vurgulandı.
     Halkın hayat standartlarının arttırılmasının kalkınmaya katkılarının tartışıldığı toplantıda, "sosyal güvenceler ve halkın menfaati odaklı düşünce sistemi" üzerinde duruldu.
     Haftasonu yapılan ve iki gün süren toplantı, yeni dönem yönetim kadrolarının ekonomi alanında nasıl bir yol izleyeceği hakkında bilgi verici olması sebebiyle merakla bekleniyordu.
     Toplantıda, en üst düzey devlet yöneticilerinin yanı sıra eyalet liderleri, bakanlar ve Çin'deki üst düzey bankaların yöneticileri bir araya geldi.
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir