"Cimri benzinli" otomobiller, dizellere kafa tutuyor -Yüksek yakıt fiyatları nedeniyle…

  • Yazı boyutu
"Cimri benzinli" otomobiller, dizellere kafa tutuyor
     -Yüksek yakıt fiyatları nedeniyle…

"Cimri benzinli" otomobiller, dizellere kafa tutuyor -Yüksek yakıt fiyatları nedeniyle tüketiciler daha az yakıt tüketen araçlara yönelirken, otomobil üreticileri, geliştirdikleri küçük hacimli benzinli motorlarla dizelleri aratmıyor -Ortalama tüketimi 5 litrenin altında olan 9 model, 25 bin liradan başlayan fiyatlarıyla dikkat çekiyor

Hasan Arslan - Yüksek yakıt fiyatları nedeniyle tüketiciler daha az yakıt tüketen araçlara yönelirken, otomobil üreticileri, geliştirdikleri küçük hacimli benzinli motorlarla dizelleri aratmıyor. Ortalama tüketimi 5 litrenin altında olan 9 model, 25 bin liradan başlayan fiyatlarıyla dikkat çekiyor.
     Tasarruflu otomobillere olan talep her geçen gün artarken, üreticiler daha az yakıt tüketen otomobilleri piyasaya çıkarıyor. Bir yandan dizel motorları son sürat geliştirmeye devam eden firmalar, diğer taraftan da tercihini benzinli araçlardan yana kullananlara farklı alternatifler sunuyor. Hatta bu iyileştirme çalışmaları benzinli araçlarda daha hızlı gerçekleşiyor.
     Yüksek akaryakıt fiyatları sebebiyle daha az yakan otomobillere yönelen tüketiciler, dizel motor seçeneği için ödeyeceği en az 3-4 bin liralık fark ve kullanım maliyetleri düşünüldüğünde kararsız kalabiliyor. Bu kararı daha da zorlaştırmak isteyen otomobil üreticileri ise dizelleri aratmayacak kadar "cimri benzinli" modelleriyle öne çıkıyor.
     Türkiye'de satılan ve ortalama tüketimi 5 litre ve altında olan 9 model bulunuyor. A ve B segmentinde yer alan bu araçların fiyatlarıysa 25 bin lira ile 47 bin 500 lira arasında değişiyor.
    
     -Cimri otomobiller-
    
     Fransız otomotiv üreticisi Citroen, A sınıfındaki temsilcisi C1 ile dizelleri aratmayan tüketim değerlerine imza atıyor. 100 kilometrede ortalama 4,6 litre yakıt tüketen araç, bunu 1 litrelik benzinli motoruyla başarıyor. 5 ileri yarı otomatik şanzımanla sunulan araç, 68 beygir güç ve 93 nm tork üretiyor.
     14 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan C1'in son süratiyse saatte 157 kilometre oluyor. Bu yılın ilk yarısında 75 adet satılan aracın fiyatı 28 bin 830 lira olarak belirlendi.
    
     -En hızlısı Picanto-
    
     Koreli markanın A sınıfındaki temsilcisi Picanto, kısa bir süre önce yenilendi. Araçta kullanılan 1.2 litrelik benzinli motor, 9 araç arasındaki en performanslı model olarak dikkat çekiyor. 85 beygir güç ve 121 nm tork üreten araçta standart olarak 5 ileri manuel şanzıman kullanılıyor. 0-100 km/s ivmelenmesini 11.4 saniyede tamamlayan aracın son hızı 171 km/s.
     29 bin 900 liradan başlayan fiyatlarla satılan aracın ortalama tüketimi 4,7 litre oluyor. Otomatik vites seçeneği de bulunan araçtan ilk 6 ayda 49 adet satıldı.
    
     -Satışta lider Micra-
    
     Nissan'ın B sınıfındaki temsilcisi Micra, ilk 4 aydaki bin 118 adetlik satışıyla öne çıkıyor. Aracın 1.2 litrelik benzinli motoru, 80 beygir güç ve 110 nm tork üretiyor. 0'dan 100 km/s sürate 13,7 saniyede ulaşabilen aracın son hızı da saatte 170 kilometreye ulaşabiliyor.
     29 bin 76 liralık cazip başlangıç fiyatı ve 5 litrelik ortalama tüketimiyle dikkat çeken araçta, 5 ileri manuel ve CVT otomatik vites seçenekleri de bulunuyor.
     Fransız otomotiv üreticisi Peugeot da, A segmentindeki modeli 107'yle cimriliğini ortaya koyuyor. 1 litrelik motor, 68 beygir güç ve 93 nm tork üretiyor. Ortalama tüketimi 4,6 litre olan 107'de, 5 ileri yarı otomatik şanzıman kullanılıyor. Bu yılın ilk yarısında bu araçtan 79 adetlik satış yapan marka, fiyatı ise 29 bin 900 lira olarak belirledi.
     Mercedes Benz destekli Smart, Fortwo Coupe ve Cabrio modelleriyle son derece düşük tüketim değerleri sunuyor. Coupe model 4,4 litrelik tüketimiyle dikkat çekerken, üstü açık modelde bu değer 4,9 litre oluyor.
     1 litrelik benzinli motor 71 beygir güç ve 92 nm tork üretiyor. Fiyatları 35 bin ve 47 bin 500 lira (Cabrio) olarak belirlenen araçlarda, 5 ileri yarı otomatik şanzıman kullanılıyor. İlk 6 ayda satılan Fortwo sayısı ise 63 adet oldu.
    
     -En cazip fiyat Alto'da-
    
     Suzuki'nin A sınıfındaki modeli Alto, düşük tüketim değeri ve fiyatıyla ön plana çıkıyor. 1 litrelik benzinli motor 67 beygir güç ve 90 nm tork üretiyor. 5 ileri manuel şanzımanın standart olduğu aracın ortalama tüketimi 4,4 litre. Saatte 155 kilometre sürate ulaşabilen aracın 4 ileri otomatik seçeneği de bulunuyor. İlk 6 ayda 13 adet satılan aracın fiyatı 25 bin 78 lira.
     Suzuki'nin B segmentindeki modeli Swift de tasarruflu benzinliler arasında yer alıyor. 1,2 litre benzinli motor, 93 beygir güç ve 118 nm tork üretiyor. 12,3 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan aracın ortalama tüketimi 4,9 litre. 33 bin 555 liradan başlayan fiyatlarla ilk 6 ayda 247 adet satılan araçta 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik vites seçenekleri yer alıyor.
    
     -B sınıfının aranan modellerinden Yaris-
    
     Toyota markanın B sınıfındaki temsilcisi Yaris ise, ilk 6 aydaki bin 343 adetlik satışıyla bu segmentin aranan modelleri arasında bulunuyor. 1 litrelik benzinli motor, 69 beygir güç ve 93 nm tork üretiyor.
     Sadece 5 ileri manuel şanzımanla alınabilen aracın başlangıç fiyatı 29 bin 900 lira. 15,3 saniyede maksimum hızı saatte 155 kilometre olan aracın ortalama tüketimi ise, 5 litre olarak dikkat çekiyor.
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir