Cilvegözü Gümrük Sahası'nda çok sayıda silah ele geçirildi

  • Yazı boyutu
Cilvegözü Gümrük Sahası'nda çok sayıda silah ele geçirildi

Cilvegözü Gümrük Sahası'nda çok sayıda silah ele geçirildi

Cilvegözü Gümrük Muhafaza Ekipleri tarafından farklı operasyonlarda çok miktarda silah, mermi ve çeşitli malzemeler ele geçirildi.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye'ye giriş yapan, kamyonet cinsi araçta Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yapılan operasyon sonucunda 110 otomatik uzun namlulu silah mermisi, 4 şarjör, 4 el bombası, 9mm tabanca ve şarjörü, tam otomatik (seri ve tek tek atabilen) 9mm tabanca ve şarjörü, susturucu, 15 mermi, 1 kabza içinde misina-kibrit çöpü ve olta kancası, kabza kapağında ise pusula bulunan kılıflı komando bıçağı, bir harici harddisk tespiti yapılarak muhafaza altına alındı ve olay ile ilgili olarak yabancı uyruklu araç şoförü gözaltına alındı.
     Cilvegözü Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü'nce kamera kayıtlarının incelenmesi ve araştırmaların yapılması sonucunda 3 Türk vatandaşının da olay ile bağlantıları tespit edildi.
     Kimlik bilgileri tespit edilen 3 Türk vatandaşına ait 3 eve kolluk birimleri ile müştereken gece saatlerinde yapılan eş zamanlı operasyonlar sonucu 3 Türk vatandaşı yakalanarak gözaltına alındı.
     Şüphelilerin Cilvegözü Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü'nde alınan ifadelerinde, mühimmat ve silah ile bağlantısı olduğundan şüphelenilen iki ayrı ev adresi daha tespit edildi.
     Konunun boyutu ve terörle bağlantısı olması yapılan operasyonlar sonucunda 5 adet 9mm ibareli silah ve bu silahlara ait boş 5 şarjör, 5 susturucu, 7,65 mm çapında 19 dolu tabanca mermisi, 1 tabanca ile bu tabancaya takılı vaziyette şarjör, 1 şarjör ve bu şarjör içerisinde menşei belli olmayan tabanca mermisi, 2 adet "40 bin dolar" ve "27 bin 480 euro" ibaresinin yazılı bulunduğu kasa makbuzu, 367 bin 700 dolar ve 20 bin 900 avro ile 300 bin 500 Suriye Lirası, 9 tabanca kılıfı, 1 telsiz kılıfı, 1 başa takılan gece görüş kılıfı, 2 mobil uydu telefon, 1 USB bellek, 2 telsiz telefon bataryası, 9 cep telefonu, 1 laptop bilgisayar, 1 mobil modem muhafaza altına alındı.
     Yapılan arama sonucunda 3'ü Türk, 4'ü de yabancı uyruklu olmak üzere toplam 7 kişi gözaltına alındı.
     Yapılan sorgulama sonucunda gözaltına alınan 2 Türk vatandaşı ile 1 Suriyeli serbest bırakıldı ve 1'i Türk, 3'ü Suriyeli olmak üzere 4 kişi tutuklandı.
    
     -Diğer operasyonlar-
    
     Türkiye'den çıkış yapmak üzere Cilvegözü Gümrük Sahası'na gelen bir araçta yapılan aramalarda, 37 havalı tüfek (yivsiz), 3 otomatik av tüfeği (yivsiz), 2 kurusıkı tabanca (yivsiz), 3 bin 450 av tüfeği saçması, 500 kurusıkı tabanca mermisi, 200 kutu (her biri üzerinde 100 adet ibareli) havalı tüfek saçması, 200 kutu (her biri üzerinde 250 adet ibareli) havalı tüfek saçması ve 5 havalı tüfek dürbünü ele geçirildi.
     Cilvegözü Gümrük ve Muhafaza ekiplerince gerçekleştirilen diğer bir operasyonda 20 adet otomatik av tüfeği, 40 adet kutu içerisinde toplamda 10 bin av tüfeği fişeği ile 15 havalı tüfek ele geçirildi.
    
    
    

Bu haberi 181 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir