"Çilek diyarı"nda Antep fıstığı üretimi -Silifke ilçesinde köylülerin yabani ağaçları…

  • Yazı boyutu
"Çilek diyarı"nda Antep fıstığı üretimi
  -Silifke ilçesinde köylülerin yabani ağaçları…

"Çilek diyarı"nda Antep fıstığı üretimi -Silifke ilçesinde köylülerin yabani ağaçları aşılayarak elde ettiği Antep fıstığı ağaçlarından bu yıl 500 ton rekolte bekleniyor

Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden Silifke ilçesinde, kırsal kesimdeki köylerde üretimi yaygın olarak yapılan Antep fıstığından bu yıl 500 ton rekolte bekleniyor.
     Silifke Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Süngü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, değişen pazar istekleri ve ekonomik şartlar nedeniyle çiftçilerin Antep fıstığı üretimine yönlenmeye başladığını söyledi.
     Senir, Nuru, İmambekirli, Yenisu, Demirçili, Çatak, Kavak, Kıca, Kocaoluk ve Yeniçıktı köylerinde yaygın olarak yetiştirilen ve köylünün geçim kaynağı haline gelen Antep fıstığı hasadının başladığını ifade eden Süngü, bu yıl 4 bin dönüm araziden yaklaşık 500 ton hasadın yapılacağını açıkladı.
     Süngü, bazı köylülerin ürünlerini hasat ettikten sonra yaş olarak sattığını, bazılarının da kurutup satmayı tercih ettiğini belirterek, yaşken kilosu 8 TL'den alıcı bulan fıstığın, kurutulduğu zaman 12 TL'yi aşan fiyatlarla alıcı bulabildiğini bildirdi.
     Arazilerindeki yabani melengiç ağaçlarının aşılanarak Antep fıstığı ağacına dönüştürüldüğünü ifade eden Süngü, Silifke'nin engebeli arazisine kolay uyum sağlayan Antep fıstığı sayesinde önemli bir gelir kapısı oluşturulduğunu, üretim alanlarının her geçen yıl arttığını kaydetti.
     Süngü, bölgede Antep fıstığı yetiştiriciliğini arttırmak için çalışmalar yaptıklarını dile getirerek, "Bizim ürünümüz Türkiye genelinde renk ve tat olarak iyi olduğu için büyük rağbet gören bir ürün. Özellikle baklavacılar iç fıstığın renginin tam yeşil olmasından dolayı bizim ürünümüzü tercih ediyor" dedi.
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir