"Çilek Diyarı" zeytinde de iddialı -Çilek üretiminin yoğun olduğu Mersin'in Silifke ilçesinde,…

  • Yazı boyutu
"Çilek Diyarı" zeytinde de iddialı
  -Çilek üretiminin yoğun olduğu Mersin'in 
  Silifke ilçesinde,…

"Çilek Diyarı" zeytinde de iddialı -Çilek üretiminin yoğun olduğu Mersin'in Silifke ilçesinde, bu yıl 18 bin ton zeytin hasadı bekleniyor

Çilek üretimiyle bilinen Silifke ilçesi, zeytinde de adından söz ettiriyor. İlçede bu yıl 18 bin ton zeytin hasadı bekleniyor.
     Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Keben, Sabak, Gündüzler, Nuru, İmambekirli, Pelitpınarı, Gökbelen, Evkafçiftliği, Yenisu, Örenköy, Kargıcak, İmamlı, Demirçili, Işıklı köyleri ile Arkum, Atayurt, Akdere, Yeşilovacık beldelerinde ve Kabasakallı Mahallesinde 26 bin 720 dönüm arazideki 900 bin zeytin ağacında üretim yapıldığını kaydetti.
     Meyveciliği geliştirme projesi kapsamında her yıl çiftçilerden gelen talep doğrultusunda sertifikalı gemlik cinsi zeytin fidanının dağıtıldığını ifade eden Can, bu yıl 5 bin tonu sofralık, 13 bin tonu yağlık olmak üzere 18 bin ton zeytin hasadının yapılacağını belirtti.
     İlçede zeytin üretim alanının her geçen yıl arttığını vurgulayan Can, yöre için zeytinciliğin uygun olduğunu ve alternatif bir seçenek olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
     Hasat döneminin Ocak ayına kadar devam edeceğini anlatan Can, zeytinin üreticilere önemli bir gelir getirdiğini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir