Cidde’de 800 milyon dolarlık hangar ihalesi kazandı 2.5 yılda bitirecek

  • Yazı boyutu
Cidde’de 800 milyon dolarlık hangar ihalesi kazandı 2.5 yılda bitirecek

Türkiye ve bölge ülkelerinde gerçekleştirdiği havalimanı projeleriyle büyüyen TAV İnşaat, son olarak Cidde’deki King Abdul Aziz Uluslararası Havalimanı’nda yapılacak bakım onarım hangarları ihalesini kazandı.

Havalimanı inşaatı alanında dünyanın en büyük dördüncü şirketi olan TAV İnşaat, Cidde’nin giriş kapısı olan King Abdul Aziz Uluslararası Havalimanı içerisindeki yeni uçak bakım, onarım ve operasyon tesisini inşa edecek. TAV İnşaat-Al Rajhi Holding-Al Habtoor Leighton Ortak Girişimi’nin kazandığı ihalenin kontrat değeri yaklaşık 800 milyon dolar.

11 hangar

900 günde (2.5 yıl) tamamlanması planlanan ve Suudi Arabistan Havayolları’na ait tesis 11 adet hangar binası ve uçak bakım destek binaları ile idari bina, kapalı otopark ve uçak park apronlarından oluşacak. TAV Grup CEO’su Sani Şener “Ortaklarımızla birlikte gerçekleştireceğimiz bu proje, ülkenin en yoğun havalimanı olan King Abdul Aziz Uluslararası Havalimanı’nın genişleme çalışmaları açısından büyük önem taşıyor ve önümüzdeki 20 yılın operasyonel ihtiyacını karşılaması öngörülüyor. Havalimanı inşaatı yüksek deneyim ve özgün bilgi birikimi gerektiren özel bir sektör. Havalimanı bünyesindeki terminal binası, kule, hangar, pist gibi inşaatları yaparken o havacılık endüstrisine ait her şeyi bilmeye mecbursunuz. ”

Başarı yüzdesi artıyor

Bu tür projelerde yolcu davranışlarının ve ticari alanların yönetiminin de iyi bilinmesi gerektiğinin altını çizen Şener, “Bilişime, bagaj ve yer hizmetlerine hakim olmalısınız. İşte TAV Grubu’nun yarattığı organizasyon tüm bu bilgilerin toplandığı bir organizasyon. Onun için dünyadaki havacılıkla ilgili işlerde başarı yüzdemiz gittikçe artıyor. TAV İnşaat da İstanbul’dan dünyaya açılan bir marka olarak bu sektörde parlak bir geçmişe sahip. Havalimanı projeleri başta olmak üzere, hedef bölgemizde yeni başarılara imza atmak üzere çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

11 milyar dolarlık proje

İSTANBUL Atatürk Uluslararası Havalimanı’yla çıktığı yolda TAV İnşaat’ın bugüne kadar üstlendiği projelerin kontrat bedeli 11 milyar doları aştı. Sektörün önde gelen yayınlarından Engineering News Record’un (ENR) şirketlerin üstlendikleri projelere göre yaptığı sıralamada havalimanı inşaatı alanında TAV İnşaat 2011’de dördüncü sırada yer aldı.

 

 

Kaynak: HÜRRİYET
 


Bu haberi 415 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir