CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak: -"Türkiye'de büyüme düşüyor, enflasyon artıyor ve…

  • Yazı boyutu
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak:
  -"Türkiye'de büyüme düşüyor, enflasyon artıyor ve…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak: -"Türkiye'de büyüme düşüyor, enflasyon artıyor ve işsizlik iyileşiyor ama soru işaretleriyle dolu bir iyileşme" -"2002'den bu yana ailelerin borcu yaklaşık 36 kat arttı, finansal varlıkları ise 3 kat arttı"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Türkiye'de büyümenin düştüğünü, enflasyonun arttığını ve işsizliğin iyileştiğini ancak bunun soru işaretleriyle dolu olduğunu söyledi.
     Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Buluşmaları'nda konuşan Öztrak, Türkiye ekonomisinde son yılda uygulanan büyüme modelini sorunlu olarak gördüklerini ifade etti. Büyümenin büyük ölçüde dış kaynağa ve borçlanmaya bağlı olduğu görüşünü paylaşan Öztrak, Türkiye krize girdikten sonra yüzde 118 olan borçluluk oranının daha sonra düştüğünü ama bugün gelinen seviyede 2001 yılını tekrar yakaladığını ifade etti.
     Hükümetin iktidara geldiği yıl Türkiye'nin cari açık sıralamasında 41. sırada olduğunu belirten Öztrak, bu oranın geçen yıl 2, bugünse ilk 10 arasında yer aldığını dile getirdi.
     İthalatın imalat sanayi üretiminden çok hızlı arttığını vurgulayan Öztrak, Türkiye'nin rezevlerinin kısa vadeli borçlarını ödemekte yetersiz olduğunu söyledi.
     İç talebin hızla daraldığını belirten Öztrak, 2012 yılında iç talepte yüzde 4,1 artışın planlandığını ama sonucun -0,1 olduğunu dile getirdi. Bunun cari açığı dengelemek için yapıldığını kaydeden Öztrak, 18,5 milyar dolarlık cari açıkta düşüş sağlayabilmek için 41 milyar dolarlık GSYİH'dan vazgeçildiğini söyledi.
     Öztrak, büyümenin düştüğünü, enflasyonun arttığını ve işsizliğin iyileştiğini ancak bunun soru işaretleriyle dolu bir iyileşme olduğu görüşünü dile getirdi.
     Daralan iç talep ve düşen büyümeye rağmen enflasyonun hedeften yukarıda gerçekleştiğini kaydeden Öztrak, "Yüzde 5,2 idi enflasyon hedefimiz. Gerçekleşme tahmini şu anda yüzde 7,4. Büyümemiz yüzde 7 düşüşle yüzde 3,2. İşsiz sayılarına baktığımız zaman, işsiz sayısı düşüyormuş gibi görünüyor. Ama hepimiz biliyoruz ki Türkiye'de çalışan her yüz çalışandan 40'ı kayıt dışı çalışıyor. Son dönemde İŞKUR'un işsiz sayıları ile TÜİK'in işsiz sayıları çakışıyor" ifadelerini kullandı.
     Ekonomideki bir diğer kırılganlığın ailelerin borçlanmalarının olduğunu ifade eden Öztrak, 2002'den bu yana ailelerin borcunun yaklaşık 36 kat artığını, finansal varlıklarının ise 3 kat arttığını söyledi.
     "Komşularla sıfır problem" derken, "sorunsuz sıfır komşu" noktasına gelindiğini dile getiren Öztrak, Türkiye'de iç talep artışına bağlı bir büyüme öngörüldüğünü söyledi.
    
    
    

Bu haberi 95 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir