Cezayir, mali kriz nedeniyle büyük yatırımları ertelemeyi planlıyor

  • Yazı boyutu
Cezayir, mali kriz nedeniyle büyük yatırımları ertelemeyi planlıyor

Cezayir, mali kriz nedeniyle büyük yatırımları ertelemeyi planlıyor

Cezayir Maliye Bakanı Kerim Cudi, Avrupa'daki ekonomik kriz ve ülkenin en büyük gelir kaynağı olan petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle hükümetin büyük yatırım projelerini ertelemek zorunda kalabileceğini söyledi.
     Cudi, yaptığı basın açıklamasında, Avrupa'daki ekonomik krizin devam etmesi ve petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle ülkedeki büyük yatırımları ertelemek zorunda kalabileceklerini kaydetti.
     Harcamalarda kısıtlamaya gidebileceklerini belirten Cudi, uygulaması devam eden yatırımlara mali desteğinin devam edeceğini, proje aşamasında olan yatırımların ise daha sonra önceliğine göre ve maddi imkanlar göz önünde bulundurularak ele alınacağını ifade etti.
     Cezayir'in yıllık bütçesi yaklaşık yüzde 98 oranında petrol ihracatına dayanıyor.
     Petrol fiyatları uluslararası piyasalarda son haftalarda varili 80 dolara kadar geriledikten sonra bugünlerde 84 doların üzerinde seyrediyor.
     Hükümet, yıllık bütçesini petrolün varil fiyatını 37 dolar esas alarak hazırlıyor ve büyük projeleri de artan fazlalığı aktardığı "Gelir Düzenleme Fonu"ndan finanse ediyor.
     OECD üyesi olan Cezayir, günde 1,2 milyon varil petrol üretiyor.
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir