Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar: -"Mütekabiliyet sonrası yabancılara 8 bini konut…

  • Yazı boyutu
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar:
  -"Mütekabiliyet sonrası yabancılara 8 bini konut…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar: -"Mütekabiliyet sonrası yabancılara 8 bini konut olmak üzere 11 bin taşınmaz satıldı. 2013'te bu rakamı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz"

Semra Orkan - Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, mütekabiliyet sonrası yabancılara 8 bini konut olmak üzere 11 bin taşınmaz satıldığını, 2013'te bu rakamın iki katını hedeflediklerini kaydetti.
     Cannes'daki gayrimenkul fuarıyla ilgili yazılı açıklamada yapan Bayraktar, Türkiye'nin, gayrimenkul şirketleriyle yatırımcıyı buluşturma noktasında önemli bir misyon üstlenen fuarda "Onur Konuğu" olarak yer almasının büyük bir gurur kaynağı olduğunu ifade etti.
     Bayraktar, açıklamada şunları kaydetti:
     "Fuarda kurulan Türk çadırı ile şirketler projelerini başka ülkelere pazarlama şansı buldu. Artık Türkiye'nin dünya emlak piyasasında hatırı sayılır bir yeri oldu. Bu nedenle de yabancı yatırımcı son yıllarda Türkiye'ye yatırım yapmak için sıraya girdi. Emlak sektöründe yaşanan hareketlilik sayesinde dünyada yaşanan krizlerden Türkiye etkilenmedi. Gelişmiş ülke ekonomilerine karşın Türkiye dünyanın göze çarpan ve yükselen ekonomileri arasına girdi.
     Çıkarılan mütekabiliyet yasası ile yabancılar artık Türkiye'de sadece tatil amaçlı değil, uzun süre kalmak istiyor. Yasadan sonra gerek Avrupa ülkeleri olsun gerekse Ortadoğu ülkelerinden ciddi alımlar oldu. Bu da gösteriyor ki, Türkiye artık bir cazibe merkezi oldu. Oturma süreleri ile ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Bu süreleri 6 ay ya da bir yıla çıkarmak için uğraşıyoruz. Çünkü bizim ülkemize gelenler sadece 3 ay değil daha uzun süre kalmak istiyor. Yasa çıktığı günden bu yana toplam 11 bin 18 taşınmaz satıldı bunlardan 8 bin 534'ü konut. Oturma sürelerinde yapılan düzenleme ile 2013'te bu oranları 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz. "
     Türkiye'nin en az dört kentinin uluslararası yaşanabilirlik sıralamasına girmesini sağlamak istediklerini de belirten Bayraktar, "Yerel iradelerle işbirliği içinde İstanbul, Ankara, İzmir ve Çanakkale'ye stratejik gelişme planı hazırlayarak, bu kentlerin finans, savunma sanayi, sağlık ve turizm merkezlerine dönüşmesini sağlayacağız" ifadesini kullandı.
     Kentsel dönüşüm seferberliğinin ekonomiye de katkı sağlayacağını belirten Bayraktar, 6,5 milyon konutun yenilenmesiyle başta inşaat sektörü olmak üzere yapı malzemeleri, elektrik ve elektronik ürün ve mobilya sektörü olmak üzere bir çok sektörde canlılık yaşanacağını kaydetti.
    
    

Bu haberi 123 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir