Çevre ve İnsan Sağlığı Sempozyumu -Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Kalkan: -"Baz…

  • Yazı boyutu
Çevre ve İnsan Sağlığı Sempozyumu
  -Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Kalkan:
  -"Baz…

Çevre ve İnsan Sağlığı Sempozyumu -Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Kalkan: -"Baz istasyonları sağlığa zararlı demek için yeterli kanıt yok" -BTK Spektrum İzleme Dairesi Başkanı Uğurlu: -"Ankara'da yapılan denetimlerde, 3 volt/metreyi geçen baz istasyonu bulunamadı"

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan, baz istasyonlarının sağlığa zararlı olduğunu söylemek için yeterli kanıtın olmadığını söyledi.
     Prof. Dr. Kalkan, Rixos Otel'de düzenlenen Çevre ve İnsan Sağlığı Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, elektromanyetik dalgaların insan sağlığına olan olumsuz etkisi yerine teşhis ve tedavide nasıl kullanılacağının önem kazanmaya başladığını ifade etti.
     Bilim insanlarının elektromanyetik dalgaların insan sağlığına olan etkisini araştırarak bir kriter geliştirdiklerini anlatan Prof. Dr. Kalkan, bu kriterin, insan vücudu sıcaklığını bir derece artıran ve zararlı kabul edilen 2 bin volt/metre olarak belirlendiğini belirtti.
     Buna göre baz istasyonları gibi elektromanyetik dalga yayan cihazlarda uluslararası kuruluşlar tarafından belirlenen zararlı olmadığı bilinen standart bu değerin 50'de 1'i olan 41 volt/metre olarak uygulandığını kaydeden Prof. Dr. Kalkan, bu standardın Türkiye'de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 4 kat daha aşağı çekilerek, zararlı sınırın 200'de 1'i olan 10 volt/metre olarak uygulanmasına karar verildiğini ifade etti. Prof. Dr. Tunaya Kalkan, elektromanyetik alanlar ve baz istasyonları konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar ve önerileri şöyle sıraladı:
     "Radyasyon ile elektromanyetik ışıma birbirine karıştırılmamalıdır. Elektromanyetik dalga iyonlaştırıcı olmayan ışıma sınıfına girerken, radyasyon iyonlaştırıcı ışıma sınıfına dahildir. Baz istasyonlarından yayılan enerji, radyasyon değil elektromanyetik ışımadır ve bunlar hücre yapısına yani DNA'ya zarar verecek nitelikteki ışımalar değildir. Mobil iletişim sağlamak için baz istasyonları gerekli ve şarttır. Teknik olarak hiçbir cep telefonu baz istasyonu olmadan iletişim kuramaz. Baz istasyonlarının gerekliliği ise kapsama alanı ve kapasite ihtiyacıyla doğrudan bağlantılıdır.
     Elektromanyetik alanlar konusunda 1998 yılından bugüne kadar, 13 ülkede 14 bini aşkın cep telefonu kullanıcısında baş ve boyundaki tümörleri araştıran INTERPHONE Çalışma Grubu, bu araştırmayı sonlandırdı. Bugüne geldiğimizde standartlar artık belirlenmiş ve uygulamalar denetlenir hale getirilmiştir."
     Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Necmi İlhan da elektromanyetik alanların yeni bir fenomen olmadığını belirtti. Sadece baz istasyonları değil, ev aletleri ve endüstriyel üretimde de maruziyet olduğunu ifade eden Doç. Dr. İlhan, sağlıklı gönüllülerde yapılan deneylerin, çevrede veya ev ortamında maruziyetin zararlı bir etkiye neden olmadığını ortaya koyduğunu söyledi.
     Doç. Dr. İlhan, mevcut bilgilere göre, elektromanyetik alanların en çok tartışılan olası sağlık etkileri olan gebelik döneminde ve olası kanser etkilerinde epidemiyolojik olarak anlamlı bir artış bulunmadığını kaydetti.
    
     -Ankara ölçüm sonuçları-
    
     BTK Spektrum İzleme Dairesi Başkanı Necati Uğurlu da bir kamu hizmeti olan haberleşmenin sürdürülebilmesinin BTK'nın görev ve sorumluluğunda olduğunu bildirdi. BTK'nın çeşitli aralıklarla Türkiye'de bulunan 78 bin baz istasyonunda denetimler gerçekleştirdiğini anlatan Uğurlu, Ankara'da yapılan denetimler sonucunda 3 volt/metreyi geçen baz istasyonu bulunmadığını vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 194 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir