Çeşmeden akan çorba, iftar telaşını bitirecek -Yurt genelinde çok sayıda belediyenin hizmete…

  • Yazı boyutu
Çeşmeden akan çorba, iftar telaşını bitirecek
  -Yurt genelinde çok sayıda belediyenin hizmete…

Çeşmeden akan çorba, iftar telaşını bitirecek -Yurt genelinde çok sayıda belediyenin hizmete sunduğu çorba çeşmelerine talep Ramazan öncesi arttı -Sanat İstanbul tarafından tasarlanan çeşmeler, bir saatte bin 500 kişiye ikramda bulunuyor

Musab Turan - İş yaşamındaki temponun yükselmesi ve trafik sorunu gibi nedenlerle ortaya çıkan iftara yetişememe kaygısı, yerel yönetimleri çorba çeşmelerine yönlendiriyor.
     Geçen yıl Sanat İstanbul tarafından tasarlanan ve KKTC'nin yanısıra Esenler, Arnavutköy, İzmit, Adana Kozan, İzmir Karşıyaka, Torbalı, Kahramanmaraş gibi çok sayıda kentte hizmete geçen çorba çeşmeleri, 2 metre eninde, 3 metre yüksekliğinde bulunuyor ve Osmanlı mimarisinden esintiler taşıyor.
     Tarihsel perspektifiyle mimari olarak şehre güzellik veren çorba çeşmeleri, sebil görevini yansıtmasıyla da bir hayrat görevi yapıyor.
     Yemek ihtiyacından çok açlığı gidermek için inşa edilen ve saatte bin 500 kişiye çorba ikramı sağlayan çeşmelere, yaklaşan Ramazan öncesi talep arttı.
     Firma sahibi İlyas Ertemur, yurt genelinde projelerini inceleyen çok sayıda belediyenin Ramazan'a çorba çeşmesi ile girmek için kendilerine başvurduğunu belirterek, "Bizimle irtibat kuran yerel yöneticiler, bu çeşmeleri kentin en işlek noktalarına kurarak, iftara yetişememe kaygısı taşıyan hemşehrilerine soluk aldırmayı düşünüyor" dedi.
    
     -"Talebi karşılamak için çalışmaları hızlandırdık"-
    
     Gelen talebi karşılamak için çalışmaları hızlandırdıklarını anlatan Ertemur, kişilere ikram geleneğini yaşatmak için hazırladıkları çorba çeşmelerinin bu kez Ramazan'da telaşı, trafikte yaşanan sorunları kısmen gidereceğini söyledi.
     Proje ile belhaber.com'un 7'inci Geleneksel Belediye Oscarı'nı alan Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu da, çorba çeşmelerinin ne denli önemli bir ihtiyaca karşılık verdiğini hizmete girdikten kısa süre sonra gördüklerini anlattı.
     Esenler halkının soğuk kış günlerinde çorba ile ısındığını, sabah iş telaşı nedeniyle öteledikleri kahvaltılarını musluktan doldurdukları çorba ile kolaylıkla yaptıklarını dile getiren Göksu, metro girişine koydukları çeşmenin, bu yıl oldukça sıcak geçmesi beklenen Ramazan'da iftara geç kalanların imdadına yetişeceğini, aynı zamanda ön öğün olacağı için sağlıklı bir Ramazan geçirmelerini sağlayacağını kaydetti.
     Esenler Belediyesi, "Çorba Çeşmesi" projesi ile çorba çeşmeleri, HACCP kriterlerine uygun bin 500 kişilik özel imalat çelik çorba kazanı, özel mikser, ısı ölçer, entegre elektrik kumanda panosu, elektrik tesisatı ile çalışıyor. Çorba bitiminde kazanın içi 360 derece tazyikli suyla yıkanıyor ve tahliye ediliyor.
     Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan ise, çorba çeşmelerinin kente ayrı bir hava kattığını, Ramazan boyunca bu çeşmelerin öneminin daha da artacağını söyledi.
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir