"Çeribaşı kirazına" coğrafi işaret alınacak -KTSO Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu: -"Bugünden…

  • Yazı boyutu
"Çeribaşı kirazına" coğrafi işaret alınacak
  -KTSO Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu:
  -"Bugünden…

"Çeribaşı kirazına" coğrafi işaret alınacak -KTSO Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu: -"Bugünden itibaren Çeribaşı kirazına coğrafi işaret almak için çalışmalara başladık"

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Enez'de üretilen organik Çeribaşı kirazına coğrafi işaret almak için çalışmalara başladıklarını söyledi.
     Helvacıoğlu, Enez'de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, çileğin markalaşmasının ilçeye ve çevresine daha çok kazanç getireceğini anlattı.
     Helvacıoğlu, Çeribaşı kirazının markalaştırılma sürecini başlattıklarını ifade ederek, "Keşan'da satır et için coğrafi işaret aldık. Şimdiyse İpsala pirinci, Siğilli bamyası ve Çeribaşı kirazı için başvuru yapacağız. Böylece bölgemiz markalaşarak dahada kalkınacak. KTSO olarak bugünden itibaren Çeribaşı kirazına coğrafi işaret almak için çalışmalara başladık" diye konuştu.
     Enez Kaymakamı Fatih Baysal da Enez'de yetiştirilen Çeribaşı kirazının Türkiye'de nadir görülen bir ürün olduğunu kaydetti.
     Enez Ziraat Odası Başkanı Ahmet Karaca ise, Enez'de şu an bin dönümde kiraz üretildiğini, pazarlama sorunu yaşamadıklarını vurguladı.
    
     -Çeribaşı kirazı-
    
     Çeribaşı köyünde 2005'den itibaren üretilen Çeribaşı kirazı, lezzetini ekildiği bölgenin toprak yapısı ve iklim koşullarından alıyor.
    
    
    

Bu haberi 238 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir