CEO Club Toplantısı -Borusan Holding CEO'su Agah Uğur: -"Amacımız inorganik büyümeyi sağlamak,…

  • Yazı boyutu
CEO Club Toplantısı
  -Borusan Holding CEO'su Agah Uğur:
  -"Amacımız inorganik büyümeyi sağlamak,…

CEO Club Toplantısı -Borusan Holding CEO'su Agah Uğur: -"Amacımız inorganik büyümeyi sağlamak, devamlı arayış içerisindeyiz" -Doğan Holding CEO'su Yahya Üzdiyen: -"Birkaç projemiz devam ediyor. Eğlence enerji sektörü önemli. Perakende sektöründe fırsatlara bakıyoruz" -Doğuş Holding CEO'su Hüsnü Akhan: -"2012'de başlayan yatırımlarımızı devam ettireceğiz. 2013'ün 2012'den daha iyi olacağını varsayıyorum"

Türkiye'nin önde gelen holdinglerinin üst yöneticileri 2013 yılında yatırımlarını artırarak devam ettireceklerini belirtti.
     Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde ve Vodafone ana sponsorluğunda düzenlenen "CEO'nun Ajandası 2013" başlıklı CEO Club toplantısında konuşan Borusan Holding Üst Yöneticisi (CEO) Agah Uğur, "Amacımız inorganik büyümeyi sağlamak, devamlı arayış içerisindeyiz" dedi.
     Holding performansını da değerlendiren Uğur, "İş bazında 2012 ile 2013 arasında büyük bir performans farkı beklemiyorum. İlk defa geçen yıla göre ciromuzu büyütemedik. 2013'ü de benzer bir yıl olarak görüyorum" ifadelerini kullandı.
     Doğan Holding CEO'su Yahya Üzdiyen ise, ABD ekonomisinin toparlandığını ancak Avrupa'da sıkıntıların bulunduğunu anımsatarak, "Elle tutulur iyi tahminler yapamıyoruz" dedi.
     Önümüzdeki döneme ilişkin öngörülerini sıralayan Üzdiyen, "Emtia ve enerji fiyatları gerileyebilir. Türkiye içinse her şey göreceli. Dünyada herhangi bir ülkenin kaynaklarının dışarıdaki olumlu olumsuz gelişmelerden etkilenmemesi mümkün değil" ifadelerini kullandı.
     Türkiye'de ekonomi yönetiminin uyguladığı politikaların yerinde olduğunu belirten Üzdiyen, "Türkiye her şeye rağmen doğru politikalar uyguladı. Bunun etkilerini görüyoruz. 2013 için beklentimiz ekonomik büyümenin 3-4 bandında olması yönünde. Belki daha iyi olacaktır" ifadelerini kullandı.
     Doğan Holding'in önümüzdeki döneme ilişkin planlarına da değinen Üzdiyen, "Verimlilik, sürdürülebilirlik artık önemli. İnorganik büyüme hedefimiz vardı. Bu sene fırsatlar da yakaladık. Birkaç projemiz devam ediyor. Eğlence enerji sektörü önemli. Perakende sektöründe fırsatlara bakıyoruz" dedi. Üzdiyen önümüzdeki dönemde holding yatırım planları içerisinde yurt dışının da yer aldığını vurgulayarak, "2013 ile birlikte yurt dışına yatırımlarımız olabilir. Bu anlamda yeni arayışlarımız olabilir" dedi.
     Panelde konuşan Doğuş Holding CEO'su Hüsnü Akhan ise, "Dünyada büyüme oranları geriledi, yavaşladı. Türkiye ekonomisi de bundan etkilendi ama minimum seviyelerde. Türkiye bu sene yüzde 3,5 seviyelerinde büyüyecek. Bu da ekonomiyi soğutma projesinin bir gereği" ifadelerini kullandı.
     Hükümetin yakın zamanda açıkladığı Orta Vadeli Program'ın (OVP) ileriye yönelik doğru tahminler içerdiğini belirten Akhan, "Orta Vadeli Programın ayakları yerde, oyuncular için mali ve reel piyasalarda rehber niteliğinde. OVP bir yandan büyümeyi sürdürürken diğer yandan cari açığı azaltıcı bir temaya oturmakta. Yatırımların artması ile ortaya çıkacak finansman ihtiyacını tasarruf artışı ile aşılması öngörülüyor" ifadelerini kullandı.
     Doğuş Holding'in önümüzdeki dönemde yatırım planlarına ilişkin olarak Akhan, "Fırsatlar var. Sürdürülebilirlik kavramı önemli. Ekonomi oyuncularının önemini anladığı bir kavram. Doğuş olarak 2013 planlarımız yapıyoruz. 2012 fırsatlar yılı oldu. Yatırımlar ve istihdam yaratmaya dönüştü. 2013 aynı şekilde bir yandan iş modellerimizi rekabetçi şirketler yaratarak, bölgede ortaklıklar olacak iş planı yaptık. Mevcut iş alanlarımız yedi iş alanımız var, burada büyümemizi derinleşmeyi devam ettireceğiz. 2012'de başlayan yatırımlarımızı devam ettireceğiz. 2013'ün 2012 den daha iyi olacağını varsayıyorum. 2013'te hem ülke ekonomisinin hem de şirketlerin büyümesinin hız kazanacağını düşünüyorum" dedi.
     Yakın zamanda Güney Koreli SK Group ile online teknolojiler alanında bir işbirliği içerisine girdiklerini belirten Akhan, şunları kaydetti:
     "Onlarla online shopping platform oluşturuyoruz. Ocak ayında platformu tamamlayacağız. Mayıs ayında tüketiciye yönelik olarak online alışveriş platformu oluşturacağız. Teknoloji tarafında tüketiciye yönelik online alışveriş platformu oluşturup pazarın içinde olacağız.
     2013 yılında bölgesel ortaklıklara girebiliriz. Restoran ve yeme içme sektörü konusunda mevcut markaları ortaklıklar yoluyla satın almak veya kendi markamızı oluşturmak için arkadaşlarımız çalışma yapıyor."
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir