Çeltik Çalıştayı ve Tarla Günü

  • Yazı boyutu
Çeltik Çalıştayı ve Tarla Günü

Çeltik Çalıştayı ve Tarla Günü

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'nce, Edirne'de bulunan Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde, 13-14 Eylül tarihlerinde, "Çeltik Çalıştayı ve Tarla Günü" yapılacak.
     Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, çalıştaya, Bakanlık yetkilileri, üreticiler, çeltik sanayicileri, pazarlamacılar, tohum şirketleri, araştırıcılar gibi sektörün bütün paydaşları katılacak.
     Açıklamaya göre, çalıştayın ilk gününde sabah oturumunda ABD, Rusya, İtalya, Avustralya ve Güney Kore'den enstitü müdürleri ve yetkililer ülkelerinde çeltik tarımı, üretim teknolojileri, araştırmaları, sanayi gibi konularda sunular yapacaklar.
     Öğleden sonraki oturumlarda da Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ilgilileri, Çeltik Üretici Birlikleri, Pirinç Değirmencileri Derneği başkanları, Ziraat odası başkanları, Tarım-Koop Edirne Başkanı sunu yapacak, daha sonra çalıştay çalışma gruplarına ayrılarak devam edecek.
     Çalıştayın ikinci günü ise Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünde Tarla Günü düzenlenecek. Tarla gününde Enstitüdeki çeltikle ilgili araştırmalar ve yeni çeşitler hakkında katılımcılara bilgi verilecek ve katılımcılar tarlada araştırmaları gezecek.
     Söz konusu çalıştayda çeltik tarımı ile ilgili mevcut durum gözden geçirilerek, sorunlara öneriler getirilecek, ayrıca Trakya Tarımsal araştırma Enstitüsünde yeni çeşitler ve diğer araştırmalar görüşülecek.
     Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünde ayrıca 17-19 Eylül tarihlerinde değişik ülkelerden 50'nin üzerinde yabancı araştırıcı ve Türkiye'den de 15 araştırıcının katılacağı Ilıman İklim Çeltik Araştırma Konsorsiyumu (TRRC) toplantısı yapılacak.
     Açıklamaya göre, Türkiye, pirinç üretimini son 10 yılda oransal olarak en fazla artıran ülkeler arasında.
     Türkiye, 2002 yılında 360 bin ton olan pirinç üretimini yüzde 150 oranında arttırarak 900 bin tona yükseltti.
     Pirinçte Türkiye'nin kendi kendine yeterliliği 2000 yılında yüzde 41,44 iken 2011 de bu oran yüzde 90'ların üzerine çıktı. Son yıllarda meydana gelen üretim artışında Bakanlığın desteklemelerinin de büyük etkisi oldu.
     Birim alanda verim artışı 2000 yılından 2010 yılına kadar yüzde 44 oldu. Türkiye'nin yakın gelecekte çeltikte yüzde 100 kendine yeterli ve ihracatçı bir ülke olması bekleniyor.
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir