Çelikçiler nihai ürüne teşvik istemiyor

  • Yazı boyutu
Çelikçiler nihai ürüne teşvik istemiyor

Çelikçiler nihai ürüne teşvik istemiyor

Çelik İhracatçılar Birliği (ÇİB) Başkanı Namık Ekinci, Türkiye’nin hammaddede dışa bağımlı olduğunu hatırlatarak, yapılacak yasal düzenlemelerle trafikteki araç yaşının AB standartlarına getirilmesi ve sadece İzmir’de bulunan gemi söküm tesisi sayısının artırılması halinde 5-6 milyon tonluk bir hurda arzını artırarak dışa bağımlılığı azaltacağını vurguladı.

Enerji üzerindeki TRT, BTV, ETV kesintilerinin sektöre yük oluşturduğuna vurgu yapan Namık Ekinci: “bununla birlikte Çevre Katkı Payı ve ithalattaki KKDF gibi suni yüklerin kaldırılmasını sektörün gelişimi ve ihracatının artırılması yönünde önemli teşvikler olarak dikkate alınmalıdır” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Yatırım Teşvikleri,’nin ülke geneli için önemli bir adım olduğunu belirten Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, ilk açıklanan teşvik paketini genel anlamda olumlu bulmakla birlikte sektör açısından beklentilerinin bir kısmını karşılamadığını, birçok sektörde yatırımı hızlandıracak olan teşviklerin, başlangıçta çelik sektörüne yansımalarının kısmi olacağını söyledi. Ekinci, hükümetten hammadde temini konusunda destek istedi.

Türk çelik sektörünün üretim hammaddesi olarak 74 hurda tükettiğini, cevhere bağlı üretimin ise yüzde 26 seviyelerinde olduğunu hatırlatan Namık Ekinci, madencilik sektörünün desteklenmesinin cevhere bağlı üretimde soruna çözüm olabileceğini ancak, büyük oranda dışa bağımlı olan hurda temininde yeni düzenlemelere ihtiyaç olduğunu bildirdi. 2011 yılında 34 milyon tonluk üretim yapan sektörün yılda 30 milyon ton hurda tükettiğine değinen Namık Ekinci sözlerini şöyle sürdürdü:

“Teşvik sisteminin odak noktası olan ithalat bağımlılığı yüksek olan ara malı ve ürünlerin yatırım ve üretiminin artırılması hedefi, sektörümüz açısından kritik önem taşıyor. Bu çerçevede yeni teşvik paketinin sektörümüze kazandıracağı en önemli artı, stratejik yatırımlar kapsamında yurt içi kaynakların ekonomiye kazandırılması ve hammaddeye yönelik yeni yatırımların desteklenerek ham madde tedarikinde dışa bağımlılığın azaltılması olacaktır.

2011 yılında hurda ihtiyacımızın 9 milyon tonunu içeriden karşıladık. 21 milyon tonunu ise ithal ettik. 2012 yılında üretim hedefimiz 38.5 milyon ton. Dolayısıyla hurda ihtiyacımız da artacak. Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki anlaşma gereğince çelik sektöründe nihai mamul üretimine yönelik yapılacak yatırımlara devlet desteği verilemiyor. Bu bağlamda, belli bir yaşın üzerindeki araçların hurdaya ayrılması ve sadece İzmir’de yapılabilen gemi söküm işlemlerinin İskenderun ve İstanbul’da oluşturulacak bölgelerde de yapılabilmesi, yılda 5-6 milyon tonluk daha hurdanın içeriden temin edilebilmesini sağlayacaktır. Girdi Tedarik Stratejisi (GİTES) taslak planında gemi söküm tesislerine yönelik çalışmanın olması bize ilerisi için umut veriyor. Eğer gerçekleşirse, sektörün performansına çok olumlu yansıyacaktır”

Çelik sektörü kentsel dönüşümü bekliyor

Sektörün hurda temini konusunda bir başka beklentisinin ise kentsel dönüşüm projelerinin artırılması olduğuna değinen Namık Ekinci, 500 bin konutluk bir kentsel dönüşümün yılda 2 milyon tonluk hurdanın iç piyasadan karşılanması anlamına geldiğini söyledi. Kentsel dönüşümün ayrıca uzun üründe üretim fazlası olan sektörün iç piyasada satışlarının da artmasına yol açacağını belirten Ekinci, yurtdışında hurda temini yapan şirketlerin alınması veya tesis kurulması konusunda da destek istedi.

Madenciliğin desteklenmesi çelik sektörünü de etkiler

Madencilik yatırımlarının 5. Bölge destekleri kapsamında ele alınacak olmasının çelik sektörü açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Namık Ekinci: “Teşvikler, Türkiye’de demir cevheri çıkarma ve tenör yükseltme yatırımlarının, ayrıca diğer bir önemli girdi kalemi olan ferroalyaj yatırımlarının önünü açacak” dedi.

Enerji maliyetleri düşürülsün

Sektörün üretim maliyeti içerisindeki enerji payının yüzde 11 seviyesinde olduğuna değinen ÇİB Başkanı Namık Ekinci, sektörde faaliyet gösteren mevcut tesislerin uluslararası pazarlardaki rekabet gücünü kısıtlayan çevre katkı payı, ithalattaki Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) ve enerji üzerindeki TRT, BTV, ETV kesintileri gibi suni yüklerin kaldırılmasının da sektörün gelişimi ve ihracatının artırılması için önemli olacağını açıkladı.

 

 

Kaynak: KOBİPOSTASI


Bu haberi 503 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir