Çelik LPG tüplerin standardında değişiklik

  • Yazı boyutu
Çelik LPG tüplerin standardında değişiklik

Çelik LPG tüplerin standardında değişiklik

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, taşınabilir, tekrar doldurulabilir, kullanımdaki çelik LPG tüplerin standardında değişikliğe gitti.
     Bakanlığın, "Taşınabilir, Tekrar Doldurulabilir, Kullanımdaki Çelik LPG Tüpler ile İlgili Tebliği (TS 5306) (Tebliğ No: MSG - MS - 2013/3)" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, 29 Mayıs 1990 tarihli ve 20532 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ (Tebliğ No: Mecburi Standard-90/48-49) ile Bakanlıkça mecburi uygulamaya konulan TS 5306 Kullanımdaki LPG Tüplerinin Muayene, Deney, Bakım ve Tamiri standardı mecburi uygulamadan kaldırılacak.
     Bu standart yerine Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından revizyonu hazırlanan TS 5306 Taşınabilir, Tekrar Doldurulabilir, Kullanımdaki Çelik LPG Tüpler - Kusur Tanımları, Hurdaya Ayırma Sınırları ve Tüplerin Tamiri veya Hurdaya Ayrılması standardı imalat ve satış safhalarında zorunlu olarak uygulanacak.
     TS 5306 standardı kapsamına giren ürünleri üreten ve satanların bu Tebliğ hükümlerine uymaları zorunlu olacak.
     Standardın kapsamı şöyle:
     "Bu standart, anma su hacmi 0,5 litreden 150 (dahil) litreye kadar olan, et kalınlığı 1,5 milimetreden az olmayan çelikten mamul TS EN 1439 ve TS EN 1440'a göre kontrol ve muayene edilmiş LPG tüplerinin kusur tanımları, hurdaya ayırma sınırları ve tamiri veya hurdaya ayırma esaslarını kapsar."
     Tebliğ, üç ay sonra yürürlüğe girecek.
    
    
    

Bu haberi 196 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir