Çelik ihracatı yılın iki ayında 2,4 milyar dolara ulaştı

  • Yazı boyutu
Çelik ihracatı yılın iki ayında 2,4 milyar dolara ulaştı

Çelik ihracatı yılın iki ayında 2,4 milyar dolara ulaştı

Türk çelik sektörü bu yılın ilk iki ayında direkt ihracatını 2,4 milyar dolara çıkardı.
     Çelik İhracatçıları Birliği'nden yapılan açıklamaya göre, sektörün direkt ihracatının yanı sıra diğer sektörlerde kullanılan demir çelik ürünleri de hesaba katıldığında ocak ve şubat aylarında toplam ihracatı 2,7 milyar dolara ulaştı. Emtia fiyatlarındaki düşüş, sektörün ihracat rakamlarını olumsuz etkiledi.
     Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre, geçen yılın ocak ve şubat dönemine kıyasla çelik mamulleri ihracatı, miktar açısından yüzde 0,26 artışla 3,24 milyon ton, değer açısından ise emtia fiyatlarındaki düşüşten dolayı yüzde 6,78 azalışla 2,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.
     2013'ün ilk iki ayında, en fazla çelik ihracatının yapıldığı pazarlar arasında ilk sırayı 1,3 milyon tonluk ihracat ile Ortadoğu alırken, bu bölgeyi 608,3 bin ton ile Avrupa Birliği ve 339,1 bin ton ile Kuzey Afrika izledi.
     2012 yılına kıyasla, ilk iki aylık dönemdeki çelik ihracatında en büyük artışın yaşandığı bölgeler sırasıyla AB ülkeleri, Güney ve Uzakdoğu Asya ile AB dışındaki Avrupa ülkeleri oldu. Bu dönemde en çok ihraç edilen ürünler ise 1,3 milyon tonla çubuk, 489 bin tonla kütük, 330 bin tonla sıcak yassı, 280 bin tonla boru ve 254 bin tonla profil oldu.
    
     -Şubat ayında çelikçilerden 1,2 milyar dolarlık ihracat-
    
     Türk çelik sektörü, şubat ayında 1,24 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Sektörün ihracat pazarlarında yaşanan daralma şubat ayı ihracatını etkiledi. Çelikçilerin geçen yılın şubat ayına kıyasla ihracatı, miktarda yüzde 0,9 oranında, değerde ise yüzde 8,46 oranında düşüş gösterdi.
     Sektörün 2013 Şubat ihracatında ilk sırayı 592 bin ton ile Ortadoğu alırken, bu bölgeyi 349 bin ton ile Avrupa Birliği ve 200 bin ton ile Kuzey Afrika izledi. Geçen yılın Şubat ayına kıyasla, bu dönemde en çok ihracat artışının yaşandığı bölgeler ise sırasıyla Güney ve Uzakdoğu Asya, AB ülkeleri ve AB dışındaki Avrupa ülkeleri oldu.
     Şubat ayında en çok ihraç edilen ürünler 735 bin tonla çubuk, 206 bin tonla sıcak yassı, 163 bin tonla kütük, 157 bin tonla boru ve 131 bin tonla filmaşin oldu.
    
    
    

Bu haberi 96 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir