Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci: -"Sektör Almanya'nın ardından Avrupa'da 2.…

  • Yazı boyutu
Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci:
  -"Sektör Almanya'nın ardından Avrupa'da 2.…

Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci: -"Sektör Almanya'nın ardından Avrupa'da 2. sıraya, dünya sıralamasında ise Brezilya ve Ukrayna'yı geride bırakarak 8.'liğe yükseldi"

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Namık Ekinci, sektörün ihracatta artış ivmesi yakaladığını, Almanya'nın ardından Avrupa'da ikinci sıraya, dünya sıralamasında ise Brezilya ve Ukrayna'yı geride bırakarak 8.liğe yükseldiklerini açıkladı.
     Ekinci, yaptığı değerlendirmede, birliğin temel amacının ülke ihracatını artırmak olduğunu belirterek, "2011 yılında 15,3 milyar dolar ile Türkiye ihracatının yaklaşık yüzde 11,6'sını gerçekleştiren çelik sektörü, Türkiye'nin 2023 yılı 500 milyar dolarlık toplam ihracat hedefi içinde 55 milyar dolarlık pay almayı, hatta bu rakamın daha da üstüne çıkmayı gaye edinmiştir" dedi.
     Bu hedef doğrultusunda sektörün büyük bir yatırım atağına geçerek, üretimini 2012'nin ilk 8 aylık döneminde 2011'in aynı dönemine göre yüzde 9,2'lik artışla 24,1 milyon tona çıkardığını ifade eden Ekinci, "Bu sayede Brezilya ile Ukrayna'yı geride bırakarak dünya çelik üreticileri arasında 8'inci, Avrupa'da ise Almanya'nın ardından 2'nci sırada yer almayı başardık" değerlendirmesinde bulundu.
     Sektörün yüksek donanımlı kalifiye teknik eleman gereksinimini karşılayabilmek için eğitime büyük önem verdiklerini ve bu alanda yatırım atağına kalktıklarını belirten Ekinci, şunları kaydetti:
     "Geçen yıl İskenderun-Sarıseki'de temelini attığımız ilk meslek lisesinin inşaatı devam ediyor. Ardından bu yıl da hayırsever Çolakoğlu Şirketler Grubu ile ortaklaşa yaptıracağımız ikinci Endüstri Meslek Lisesinin temelini atıyoruz. Bu projemizin ardından Birliğimizce, Çanakkale Biga'da da Endüstri Meslek Lisesi'nin temeli birkaç ay içinde atılacak."
     Çelik sektörüne kalifiye eleman kazandırmak amacıyla daha önce İskenderun'da bir okul yapan ÇİB, ikinci okulunu Gebze Muallimköy'de açacak.
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir