Çelik ambalaj çemberi pazarındaki iki şirkete idari para cezası -Rekabet Kurulu, çelik ambalaj…

  • Yazı boyutu
Çelik ambalaj çemberi pazarındaki iki şirkete idari para cezası 
  -Rekabet Kurulu, çelik ambalaj…

Çelik ambalaj çemberi pazarındaki iki şirkete idari para cezası -Rekabet Kurulu, çelik ambalaj çemberi pazarında faaliyet gösteren iki şirkete 608'er bin lira idari para cezası verdi

Rekabet Kurulu, çelik ambalaj çemberi pazarında faaliyet gösteren MPS Metal Plastik Sanayi Çember ve Paketleme Sistemleri İmalat ve Tic. AŞ ile Bekap Metal İnşaat San. ve Tic. AŞ'ye, müşterilerin açmış oldukları çelik çember alım ihalelerinde danışıklı hareket ettikleri, diğer müşterilere uygulanacak fiyat ve/veya satış koşullarını birlikte belirledikleri ve bu doğrultuda görüşmeler yaparak bilgi paylaşımında bulundukları gerekçeleriyle 608 biner lira idari para cezası verdi.
     Söz konusu Kurul kararı, Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yayınlandı.
     Karara göre, MPS Metal Plastik Sanayi Çember ve Paketleme Sistemleri İmalat ve Tic. AŞ ile Bekap Metal İnşaat San. ve Tic. AŞ'nin, 25 Ekim 2008 ve 31 Mart 2010 tarihleri arasında, Erdemir, Trakya Cam ve Borçelik gibi müşterilerin açmış oldukları çelik çember alım ihalelerinde danışıklı hareket etmek; diğer müşterilere uygulanacak fiyat ve/veya satış koşullarını birlikte belirlemek ve bu doğrultuda görüşmeler yaparak bilgi paylaşımında bulunmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesini ihlal ettiklerine oy birliği ile karar verildi.
     Bu nedenle, söz konusu Kanunun ilgili maddesi ve Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik'in ilgili maddesi hükümleri uyarınca, 2011 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirinin takdiren yüzde 2 oranında olmak üzere, Bekap Metal İnşaat San. ve Tic. AŞ'ye 608 bin 491,20 lira idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı.
     Bekap Metal İnşaat San. ve Tic. AŞ'nin ilgili dönemdeki Genel Müdür Yardımcısı Nizami Gündoğan'a ise idari para cezası verilmesine yer olmadığına karar verildi.
     Öte yandan, 2011 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirinin takdiren yüzde 2 oranında olmak üzere, MPS Metal Plastik Sanayi Çember ve Paketleme Sistemleri İmalat ve Tic. AŞ'ye idari para cezası verilmesi, bununla beraber şirket tarafından Kartellerin Ortaya Çıkarılması Amacıyla Aktif İşbirliği Yapılmasına Dair Yönetmelik'ten yararlanmak üzere yapılan ve ilgili koşulları yerine getirmek kaydı ile kabul edilmiş olan başvuru üzerine yürütülen işbirliğinin niteliği, etkinliği ve zamanlaması dikkate alınarak, adı geçen teşebbüse verilen cezanın, anılan Yönetmelik hükmü uyarınca yarısı oranında indirilmesi karara bağlandı.
     Bu çerçevede MPS Metal Plastik Sanayi Çember ve Paketleme Sistemleri İmalat ve Tic. AŞ'ye 2011 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin takdiren yüzde 1 oranında olmak üzere 608 bin 602,32 lira idari para cezası verilmesine, şirketin Genel Müdürü Salih Cem Örs ve Satış Müdürü İlke Selvinaz Günal'a idari para cezası verilmesine yer olmadığına oy birliği ile karar verildi.
    
    
    

Bu haberi 204 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir