Çek Yasası ile yasak arttı!

  • Yazı boyutu
Çek Yasası ile yasak arttı!

Merkez Bankası, karşılıksız çeklerdeki artışa ilişkin, 3 Şubat 2012'de yürürlüğe giren 6273 sayılı Kanun ile yargıda bekleyen dosyaların kısa sürede sonuçlanmasına bağlı olarak yasaklama karar sayısında önemli artış olduğunu bildirdi.

     Merkez Bankası tarafından bankalara duyurulan karşılıksız çek sayısı, mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 34,2 oranında artarak 61 bin 875 adetten 83 bin 80 adede çıktı.
     Geçen yılın aynı ayına göre ise karşılıksız çek sayısında yüzde 117,9'luk artış kaydedildi. Geçen yıl mayıs ayında karşılıksız çek sayısı 38 bin 117 adet olarak gerçekleşmişti.
     Merkez Bankası'nca yapılan açıklamada, "Ancak, karşılıksız çek verilerinin incelenmesinde karşılaştırılabilir olması bakımından haftalık ortalama veriler karşılaştırıldığında artış oranı, aylık değişim oranının çok altında olup, yüzde 7,4 olarak gerçekleşmiştir" denildi.
     Öte yandan, mayıs ayında mahkemeler tarafından yasaklama kararı alınan çek sayısı bir önceki aya göre yüzde 117 oranında artarak 91 bin 722 adete yükseldi.
     Merkez Bankası duyurusunda yer alan tablonun altında yer alan notta ise şunlar kaydedildi:
     "03.02.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6273 sayılı Kanun ile karşılıksız çek keşidecilerine verilen yasaklama kararına ilişkin süreç hızlanmış olduğundan, yargıda bekleyen dosyalar kısa sürede sonuçlandırılmaktadır. Buna bağlı olarak yasaklama karar sayısı Mart 2012'de önemli ölçüde artmış olup, yargıda bekleyen dosyaların karara bağlanmasına paralel olarak bu sürecin önümüzdeki dönemde de devam etmesi beklenmektedir."
    
    
    


Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir