Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi GTO'yu ziyaret etti -GTO Yönetim Kurulu Başkanı Aslan:…

  • Yazı boyutu
Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi GTO'yu ziyaret etti
  -GTO Yönetim Kurulu Başkanı Aslan:…

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi GTO'yu ziyaret etti -GTO Yönetim Kurulu Başkanı Aslan: -"Avrupa Birliği firmalarıyla Ortadoğu firmalarını bir araya getirme konusunda büyük avantajlarımız ve tecrübemiz var. Bütün Avrupa firmalarını Gaziantep'e işbirliği yapmak için davet ediyoruz"

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Avrupa Birliği firmaları ile Ortadoğu firmalarını bir araya getirme konusunda büyük avantajları ve tecrübeleri olduğunu belirterek, "Bütün Avrupa firmalarını Gaziantep'e işbirliği yapmak için davet ediyoruz" dedi.
     Aslan, Çek Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Vaclav Hubinger ve beraberindeki heyetin ziyaretinde yaptığı konuşmada, Gaziantep'in bu yıl 6 milyar dolar civarında ihracat hedeflediğini, dünyada 175 ülkeyle ticaret yaptığını ve özellikle Ortadoğu bölgesi, komşu ülkeler, Afrika ve Orta Asya ülkeleriyle çok yakın ilişkileri olduğunu söyledi.
     Gaziantep'te 5. organize sanayi bölgesinin kurulma aşamasında olduğuna işaret eden Aslan, kentin çok önemli stratejik konumda, tarihi İpekyolu üzerinde üretim ve ticaret merkezi olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Ayrıca, Avrupa ülkeleriyle Arap Ortak Pazarı arasında tam geçiş noktasındayız. Dolayısıyla Avrupa Birliği firmalarıyla Ortadoğu firmalarını bir araya getirme konusunda büyük avantajlarımız ve tecrübemiz var. Bütün Avrupa firmalarını Gaziantep'e işbirliği yapmak için davet ediyoruz. Bu işbirliği neticesinde zaten ortak yatırımlara dönüşüyor. Bizim sağladığımız avantaj, yüzyıllara dayanan bu bölgeyle olan ilişkilerimiz ve başka bir firmanın birkaç yılda kuramayacağı ilişkileri 3-4 ay içinde kolaylıkla temin edebiliyoruz. Dost Çek Cumhuriyeti firmalarını da Gaziantep'te ağırlamaktan, onlarla işbirliği yapmaktan büyük memnuniyet duyarız."
     Türkiye'deki 18 tane Avrupa Birliği (AB) bilgi bürosunun koordinasyonunun bu yıl başına kadar GTO bünyesinde olduğunu hatırlatan Mehmet Aslan, Gaziantep olarak, Türkiye'nin AB üyeliğine, tam üyeliği noktasında çok önemli rol oynadıklarını, iki pazarın bir araya getirilmesi noktasında önemli görevler üstlendiklerini ifade etti.
     "Schengen vizesi" alırken yaşadıkları sıkıntılardan bahseden Aslan, "Schengen vizesinde değişik ülkeler işin sürati ve kolaylaştırması açısından bazı esnekliği gösterebiliyorlar. Biz eğer karşılıklı işbirliği yapacaksak, firmalarımızı bir araya getireceksek Çek Büyükelçiliği'nin bu konuda esnek ve kolaylaştırıcı davranmasını istiyoruz" dedi.
    
     -"Türkiye bizim için çok önemli pazar"
    
     Büyükelçi Vaclav Hubinger de konuşmasında, Çek Cumhuriyeti'nin AB'nin yaşadığı krizden en az etkilenen ülkelerden olduğunu ve ekonomilerinin iyi yönde olduğunu, ayrıca altyapısının çok gelişmiş olduğunu ve önemli bir dağıtım merkezi olma yönünde ilerlediğini belirtti.
     Türk firmalarına, Avrupa'da bilmedikleri pazarlara girmelerinde avantaj sunabileceklerini anlatan Hubinger, Çek ve Türk iş adamlarının karşılıklı 3. ülkelere açılmaları için gerekli ortamı sağlamak istediklerini kaydetti.
     Hubinger, "Türkiye bizim için çok önemli pazar. Bu pazara sadece malların alım satımı değil finansal destek de sunmak istiyoruz. Çek bankaları, Avrupa bankaları, devlet aracılığıyla firmalara sunulabilecek destekler de var" diye konuştu.
     Büyükelçi Hubinger, "Schengen vizesi"nde bu yıl başından itibaren kolaylaştırıcı bir sistemin yürürlüğe girdiğini de kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir