CarrefourSA'daki istifalar... -Carrefour: -"Türkiye'deki ortaklığında yüzde 58,2 paya…

  • Yazı boyutu
CarrefourSA'daki istifalar...
     -Carrefour: 
     -"Türkiye'deki ortaklığında yüzde 58,2 paya…

CarrefourSA'daki istifalar... -Carrefour: -"Türkiye'deki ortaklığında yüzde 58,2 paya sahip olan Carrefour, ortağı ile çalışmaya devam etmektedir ve ortaklığına son derece bağlıdır" -"Sabancı Grubu 27 Temmuz'da Genel Kurul'un toplanması için resmi talepte bulundu"

Gökhan Kurtaran - CarrefourSA Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 2004 yılından bu yana yürüten Haluk Dinçer ve üç yönetim kurulu üyesinin CarrefourSA Yönetim Kurulu'ndaki görevlerinden istifa etmesinin ardından Carrefour, Türkiye'deki ortaklık yapısında dair bağlılık mesajı verdi.
     Fransa Paris-Boulogne'deki Carrefour Genel Merkezi'nden AA'nın sorularını yanıtlayan Carrefour yönetimi, Carrefour'un Türkiye pazarından hisse satışı yoluyla tamamen çıkmak ya da Sabancı Grubu'nun hisselerini satın almak yönünde bir planları olup olmadığına dair, "Türkiye'deki ortaklığında yüzde 58,2 paya sahip olan Carrefour, ortağı ile çalışmaya devam etmektedir ve ortaklığına son derece bağlıdır" açıklamasını yaptı.
    
     -Sabancı Grubu Genel Kurul'un 27 Temmuz'da toplanması için başvurdu-
    
     Carrefour'un Fransa'daki Genel Merkezi'nden yatırımcı ilişkilerinden sorumlu Reginald Gillet, Alessandra Girolomi ve Mathew Mellin tarafından yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Carefour, Sabancı Grubu'nu temsilen yönetim kurulu başkanı ve diğer üç yönetim kurulu üyelerinin istifalarını kabul etmektedir. Sabancı Grubu tarafımıza üzerinde görüşülen yeni yönetim kurulu üyelerinin görevlendirilmesi amacıyla 27 Temmuz'da Genel Kurul'un toplanması için resmi talepte bulundu."
     Dün istifasını sunan Haluk Dinçer, "Sabancı olarak CarrefourSA'da yüzde 38,8 hisseyle azınlık durumdayız. Çoğunluğa sahip Carrefour'dan gerekli destek ve katkıyı göremediğimizden faydalı olamayacağımızı anladık ve arkadaşlarımızla istifa kararı aldık" değerlendirmesinde bulunmuştu.
     Hali hazırda CarrefourSA'nın Türkiye pazarındaki payı yüzde 4,5'i bulurken, şirketin Türkiye'de yaklaşık 7 bin 500 çalışanı bulunuyor. Türkiye genelinde 216 süpermarket ve 28 hipermarketi olan CarefourSA'nın hisselerinin yüzde 58,2'si Carefour'a aitken, Sabancı Holding ise CarrefourSA hisselerinin yüzde 38,8'ine sahip.
    
    

Bu haberi 196 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir