"Cari açıktaki düşüş olumlu ama ekonomideki yavaşlama olumlu değil" -İstanbul Üniversitesi…

  • Yazı boyutu
"Cari açıktaki düşüş olumlu ama ekonomideki yavaşlama olumlu değil" 
  -İstanbul Üniversitesi…

"Cari açıktaki düşüş olumlu ama ekonomideki yavaşlama olumlu değil" -İstanbul Üniversitesi İktisat Teorisi Anabilim Dalı Başkanı Ardıç: -"(Cari açıktaki düşüş) olumlu bir gelişme ama maalesef bu olumlu gelişme, ekonomideki yavaşlamadan kaynaklanıyor" -"Ekonomideki yavaşlama ise olumlu bir şey değil"

İstanbul Üniversitesi İktisat Teorisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kaya Ardıç, cari açıktaki düşüşün olumlu bir gelişme olduğunu ancak bu olumlu gelişmenin, ekonomideki yavaşlamadan kaynaklandığını belirterek, "Ekonomideki yavaşlama ise olumlu bir şey değil" dedi.
     Merkez Bankası tarafından bugün açıklanan, 2012 yılı Ocak-Temmuz dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini, AA muhabirine değerlendiren Ardıç, cari açıktaki gerilemenin sevindirici olduğunu söyledi.
     Temmuz ayındaki cari açığın, beklentilerin de bir miktar altında gerçekleştiğini belirten Ardıç, şunları kaydetti:
     "Yılın 7 ayında 15,7 milyar dolar bir azalma var cari işlemler açığında. Bu, olumlu bir gelişme ama maalesef bu olumlu gelişme, ekonomideki yavaşlamadan kaynaklanıyor. Ekonomideki yavaşlama ise olumlu bir şey değil. Gönül dilerdi ki bu düşüş; ekonominin büyüme hızı yavaşlamadan olsun ama Türkiye'deki üretim yapısının dışa bağımlılığı, başta enerji olmak üzere... Üretim yapabilmek için ithalat yapmak zorundayız. İthalat yaptıkça da cari açık artıyor. Ancak şimdi ekonomi yavaşlayınca üretim de ithalat da düştü ve bu da cari açık rakamlarına yansıdı. Yani bu olumlu bir gelişme ama kendi içinde de bir olumsuzluk içeriyor."
    
     -"Yüzde 4'lük büyüme hedefinin yakalanamayacağını düşünüyorum"-
    
     TÜİK'in açıkladığı 2. çeyrek büyüme rakamlarını da değerlendiren Ardıç, yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşen yüzde 2,9'luk büyümenin, beklentilerin altında olduğuna dikkati çekti.
     Öncü göstergelere bakıldığında, yıl sonu için Orta Vadeli Program'da (OVP) öngörülen yüzde 4'lük büyüme hedefinin yakalanamayacağını savunan Ardıç, "İnşallah ben yanılırım ama bana göre yıl sonunda yüzde 3,5 gibi bir büyüme rakamı göreceğiz" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir