Cari açık beklentilerin altında kaldı...

  • Yazı boyutu
Cari açık beklentilerin altında kaldı...

Akbank Başekonomisti Fatma Melek: "Dengelenme sürecinin ve büyümedeki yavaşlamanın cari işlemler üzerindeki sonuçlarını belirgin olarak görüyoruz"

Akbank Başekonomisti Fatma Melek, dengelenme sürecinin ve büyümedeki yavaşlamanın cari işlemler üzerindeki sonuçlarının belirgin olarak görüldüğünü kaydetti.
     Merkez Bankası tarafından açıklanan temmuz ayı ödemeler dengesi verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Melek, cari işlemler açığının hızla gerilediğini, 12 aylık kümülatif açığın ise 61,4 milyar dolara düştüğünü belirtti.
     Ekim 2011'de 12 aylık kümülatif açığın 78,6 milyar dolar ile zirve seviyesini gördüğünü kaydeden Melek, "Dolayısıyla dengelenme sürecinin ve büyümedeki yavaşlamanın cari işlemler üzerindeki sonuçlarını belirgin olarak görüyoruz" dedi.
     Global büyümedeki zayıflama doğrultusunda ihracatta ikinci yarıda yavaşlamanın beklendiğini vurgulayan Melek, ithalatın da bu duruma paralel ve iç talepteki yavaşlamaya bağlı olarak zayıf seyredeceğini ifade etti.
     Bu doğrultuda 2012 sonu için cari açığın 58 milyar dolara kadar gerileyebileceğini öngördüklerini kaydeden Melek, "Büyümenin yüzde 4'ün altına gerileyebileceği öngörüsüyle cari açık milli gelirin yüzde 7,0'si seviyesinde gerçekleşebilecek. 2011 yılında bu oran yüzde 10 seviyesinde bulunuyordu. Dolayısıyla risklilik önemli ölçüde azalmış olacak" değerlendirmesinde bulundu.
     Finansman tarafında ise cari işlemler açığının yüzde 44'ünün portföy ve kısa vadeli sermaye girişi ile yüzde 35'inin ise uzun vadeli sermaye ile finanse edildiğinin görüldüğünü ifade eden Melek, şunları kaydetti:
     "Doğrudan yabancı yatırımlar global konjonktüre bağlı olarak zayıf seyrini sürdürüyor. İlk 7 aydaki giriş 6,2 milyar dolar, geçtiğimiz yıl 8 milyar dolar idi. Yurt dışında bankaların bilanço düzeltme süreçleri sürüyor. Ancak dış borç yenileme rasyolarında bir problem yok. İlk 7 aylık dönemde bankaların dış borç yenileme rasyosu yüzde 95, özel sektörün ise yüzde 105. Dolayısıyla finansman mevcut."
    
    
    


Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir