Cari açık beklentilerin altında kaldı -ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca: -"Cari açık ekonomik…

  • Yazı boyutu
Cari açık beklentilerin altında kaldı
  -ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca:
  -"Cari açık ekonomik…

Cari açık beklentilerin altında kaldı -ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca: -"Cari açık ekonomik performans düştüğü için düşüyor. Yarın büyüme trendi arttığında yeniden yükselecektir. Önemli olan konunun kalıcı olarak çözüme kavuşturulmasıdır"

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, cari açığın ekonomik performans düştüğü için gerilediğini belirterek, "Yarın büyüme trendi arttığında yeniden yükselecektir. Önemli olan konunun kalıcı olarak çözüme kavuşturulmasıdır" dedi.
     Merkez Bankası tarafından açıklanan temmuz ayı ödemeler dengesi verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Koca, uzun zaman ekonomimin en kırılgan tarafının cari açık olduğunu ifade ettiklerini hatırlattı.
     Koca, cari açığın Türkiye ekonomisi ciddi anlamda büyüme trendini sürdürürken ortaya çıkan bir manzara olduğunu, ancak belirli bir zamandır düşmeye devam ettiğini ifade etti.
     En son açıklanan Temmuz rakamlarına göre 2012'nin 7 aylık cari açığının 34,4 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirten Koca, "Bu rakam geçen yıllın aynı dönemine göre 15.7 milyar dolar daha azdır. Geçen yılın ocak-temmuz döneminde cari açığımız 50.2 milyar dolar civarındaydı" diye konuştu.
     ASKON Başkanı Koca, şunları kaydetti:
     "Halen ülke olarak yakalayamadığımız avantaj, cari açığı üreten mekanizmaları ortadan kaldırmak, diğer bir adıyla yapısal dönüşümü sağlamaktır. Bu açığın önemli bir kısmının enerji açığı olduğu malumdur. Ancak katma değer hesabıyla üretim reformunu gerçekleştiremezsek bu sorunu çözme şansımızı olamayacak. Yani ara mal üretimini iyi hesaplarla yerli olarak gerçekleştirmeliyiz."
     Konunun çözümü için son teşviklerin devreye alındığını ancak, bunların da henüz beklenen etkiyi yapamadığını öne süren Koca, "Ekonomi yönetiminin bu iş için seferberlik ilan etmesini ve özelikle kamu alımları konusunda tam bir disipline ihtiyaç var. Bu çok önemli. Kamu eğer yerli malına angaje olursa bu işin arkası çok daha kolay gelecektir. Yerli rekabet yabancı kaliteyi yakalamamıza sebep olacak bir seviyeye geldik artık. Eski sorunlar yok. Onun için farklı düşünebiliriz. Şimdi cari açık düşüyor ama ne tarafa düşüyor. Ekonomik performans düştüğü için düşüyor. Yarın büyüme trendi arttığında yeniden yükselecektir. Önemli olan konunun kalıcı olarak çözüme kavuşturulmasıdır. Yani henüz istediğimiz gibi, istediğimiz tarafa düşmüyor" değerlendirmesini yaptı.
    
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir