Cari açık beklentilerin altında kaldı... -Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci:…

  • Yazı boyutu
Cari açık beklentilerin altında kaldı...
  -Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci:…

Cari açık beklentilerin altında kaldı... -Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci: -"Temmuz ayı mevsimsel olarak cari işlemler açığının düşük geldiği bir ay. İhracat performansı açısından ise temmuz yılın en iyi ikinci ayı"

Trusted Sources Türkiye ve EMEA Bölgesi Analisti ve Ekonomisti Şevin Ekinci, temmuz ayının sezonsal olarak cari işlemler açığının düşük geldiği, ihracat performansı açısından ise yılın en iyi ikinci ayı olduğunu söyledi.
     Merkez Bankası tarafından açıklanan temmuz ayı ödemeler dengesi verileriyle ilgili görüşlerini AA muhabirine aktaran Ekinci, "Temmuz ayı sezonsal olarak cari işlemler açığının düşük geldiği bir ay. İhracat performansı açısından ise temmuz ayı yılın en iyi ikinci ayı. TÜİK tarafından açıklanan görece düşük temmuz ayı ihracatına rağmen, cari açığın sadece 3,9 milyar dolar civarında kalması olumlu" dedi.
     Bunun arkasındaki sebeplerin, uzun zamandır devam eden altın ihracatının olumlu etkisi ve hizmetler sektöründeki iyileşme olduğunu ifade eden Ekinci, "Piyasa analistleri için önemli olanın bu açığın nasıl finanse edildiğidir" diyerek, şunları kaydetti:
     "Burada rahatsız edici bir tablo olduğunu düşünüyorum; daha çok kısa vadeli sermaye girişlerine dayanan bir finansman profili var. Özellikle bonolara doğrudan yatırımlar ciddi şekilde azalmış. Temmuz ayında sadece 470 milyon dolarlık bir net giriş olmuş."
     Eylül ayından itibaren baz etkisinin cari işlemler dengesinin lehine olmayacağını, bu yüzden de ileride cari açık konusunda bugün olduğu kadar iyi yorumlar alınacağını düşünmediğini dile getiren Ekinci, "Halihazırda hala Gayri Safi Milli Hasıla'nın yüzde 8,5'ine denk gelen bir açık gelişmekte olan her ülke için rahatsızlık verici" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir