Cari açık beklentilerin altında kaldı -ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren: -"12 aylık…

  • Yazı boyutu
Cari açık beklentilerin altında kaldı
  -ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren:
  -"12 aylık…

Cari açık beklentilerin altında kaldı -ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren: -"12 aylık birikimli açık düşüş eğilimini koruyarak 61,4 milyar dolarla Mart 2011'den bu yana en düşük seviyesine geriledi"

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, temmuz ayında cari açığını 3,9 milyar dolar ile piyasa beklentisine yakın gerçekleştiğini, 12 aylık birikimli açığın düşüş eğilimini koruyarak 61,4 milyarla Mart 2011'den bu yana en düşük seviyesine gerilediğini söyledi.
     Merkez Bankası tarafından açıklanan temmuz ayı ödemeler dengesi verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Dağdeviren, cari dengenin en önemli kalemini oluşturan ve ekonomik aktivitedeki yavaşlamaya paralel hızla gerileyen dış ticaret açığının önceki yılın aynı dönemine göre temmuz ayında da cari açıktaki düşüşte belirleyici olduğunu kaydetti.
     Sermaye girişlerinin kısa ve uzun vade kompozisyonu incelendiğinde ise kısa vadeli girişlerinin ağırlığının devam ettiğini kaydeden Dağdeviren, temmuzda özellikle bono piyasasına 5,2 milyar dolarlık girişin de katkısıyla ağırlığının biraz daha arttığını belirtti.
     Haziranda güçlü bir seyir izleyen uzun vadeli sermaye girişlerinin temmuzda Hazine'nin yurt dışı borç ödemesi ve şirketler kesiminin kredi geri ödemeleri nedeniyle negatife döndüğünü ifade eden Dağdeviren, "En önemli uzun vadeli finansman kalemlerinden olan net doğrudan yatırımlar ise haziranda 1,9 milyar dolarlık güçlü bir girişin ardından temmuzda 473 milyon dolarla son dönemdeki aylık giriş ortalamasının altında kaldı" dedi.
     Portföy ve bankalar kanalıyla gerçekleşen kısa vadeli girişlerle birlikte rezervlerin artıyor olmasının global risk iştahına bağlı kırılganlığı dengelemekte olduğunu belirten Dağdeviren, borç çevrim oranları açısından reel sektörün uzun vadeli borç çevrim oranının temmuzda yüzde 67 ile Haziran 2010'dan bu yana en düşük düzeye geldiğini, son 12 aylık dönemde yüzde 105 olduğunu, bankaların uzun vadeli borç çevrim oranının da 12 aylık verilere göre yüzde 133 düzeyinde bulunduğunu kaydetti.
     Temmuz verilerinin ardından yılın kalan döneminde cari açıktaki iyileşmenin ivme kaybedeceğini ve stabilize olacağını düşündüklerini belirten Dağdeviren, şu değerlendirmede bulundu:
     "Finansman tarafında ise, uzun vadeli kaynak girişinde temmuzda gözlenen düşüşün kalıcı olmayacağını, son dönemde güçlenen kısa vadeli kaynak girişlerinin ise rezerv artışı ile birlikte gerçekleşmeye devam ettikçe global risk iştahına bağlı kırılganlığın yaratabileceği olası tedirginliklerin azalacağını tahmin ediyoruz."
    
    
    

Bu haberi 123 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir