Cari açık beklentilerin altında kaldı -Eti Yatırım Araştırma ve Kurumsal Finansman Müdürü Adem…

  • Yazı boyutu
Cari açık beklentilerin altında kaldı
  -Eti Yatırım Araştırma ve Kurumsal Finansman Müdürü Adem…

Cari açık beklentilerin altında kaldı -Eti Yatırım Araştırma ve Kurumsal Finansman Müdürü Adem Özen: -"Yıl sonu cari açık beklentimiz 60 milyar dolar"

Eti Yatırım Araştırma ve Kurumsal Finansman Müdürü Adem Özen, yıl sonu cari açık beklentilerinin 60 milyar dolar olduğunu söyledi.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası temmuz ayı ödemeler dengesi verilerini değerlendiren Özen, cari açığın beklentilerden daha düşük bir artış gösterdiğini belirtti.
     Temmuz ayında cari açığın 3,9 milyar dolar ile 4,1 milyar dolar olan beklentilerinin altında geldiğini belirten Özen, Merkez Bankası'nın yıl sonu hedefi olan 65,4 milyar dolarlık açığın altında gerçekleşmesinin neredeyse kesin olduğunu dile getirdi.
     Açıklanan son verilerin ardından kendi yıl sonu cari açık beklentilerinin 60 milyar dolar olduğunu kaydeden Özen, sözlerine şöyle devam etti:
     "Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin not değerlendirmesi ile ilgili olarak izlediklerini açıkladıkları 3 ekonomik göstergeden biri olan cari açık verisinin artışındaki yavaşlama piyasalarda olumlu algı yaratacaktır. Bununla birlikte halen yıl sonunda tahminen 60 milyar dolar civarında bir cari açık verecek olmamız ve dün açıklanan büyüme verilerinin de beklentilerden düşük gelmesi dikkate alındığında cari açık verisindeki olumlu gelişmenin piyasalara etkisini sınırlayacağını düşünüyoruz."
     Özen ayrıca dün açıklanan büyüme verisi sonrasında Merkez Bankası'na yönelik piyasalara hareket getirecek ve büyümeye destek verecek adımları atması yönünde beklentinin de attığına dikkati çekerek, bu yönde adımların atılması durumunda ise ithalatla büyüyen bir ülke olan Türkiye için cari açığın tekrar yükselişe geçebileceğine işaret etti.
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir