Cari açık beklentilerin altında kaldı

  • Yazı boyutu
Cari açık beklentilerin altında kaldı

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç:"Turizm gelirlerindeki daralmanın devam ediyor olması dikkat çekici ve olumsuz"

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altısaç ödemeler dengesi verileriyle ilgili olarak, turizm gelirlerindeki daralmanın devam ediyor olmasının dikkat çekici ve olumsuz olduğunu kaydetti.
     Türkiye Cumhuriyet merkez Bankası tarafından açıklanan temmuz ayı ödemeler dengesi verilerini değerlendiren Altınsaç, cari açığın 4 milyar dolar olan beklentilerine paralel 3,9 milyar dolar olduğunu, yıllık rakamın da önceki 63 milyar dolardan (GSYH yüzde 8.1) 61,4 milyar dolara düştüğünü (GSYH yüzde 7.9) kaydetti.
     Yıl sonu için 55 milyar dolar (GSYH yüzde 6.7) olan beklentilerini koruduklarını belirten Altınsaç, turizm gelirlerindeki daralmanın devam ediyor olması için ise dikkat çekici ve olumsuz ifadesini kullandı.
     Altınsaç, değerlendirmesine şöyle devam etti:
     "Son dönemde ihracat performansı da arzu edildiği gibi gitmiyor. Bu cari açık açısından olumsuz olmakla beraber esas dominant faktörün iç talepteki gidişat ve ithalat talebi olduğunu düşünüyoruz. Büyümeye ilişkin olumsuz görüşümüzü koruyoruz. Dolayısıyla ithalat talebinin daha da olumsuza döneceğini düşünüyoruz ve bu da cari açıktaki düşüşün devamı anlamına geliyor. Temmuz itibariyle cari açığın yüzde 85'i enerji kaynaklı. Aylık bazda Türkiye son iki aydır enerji dışı cari açıkta fazla veriyor. 12 aylık enerji dışı cari açık ise ekonomideki hızlı yavaşlamayla yılbaşındaki 30 milyar dolar seviyesinden 10.4 milyar dolara gerilemiş durumda."
    
    
    


Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir