Cari açık beklentilerin altında kaldı -İntegral Menkul Değerler Analisti Batu: -"Merkez Bankası…

  • Yazı boyutu
Cari açık beklentilerin altında kaldı
  -İntegral Menkul Değerler Analisti Batu:
  -"Merkez Bankası…

Cari açık beklentilerin altında kaldı -İntegral Menkul Değerler Analisti Batu: -"Merkez Bankası büyüme ve enflasyonu stabilize etme çabalarının başarılı sonuç verdiğini ve önümüzdeki çeyreklerde cari açık ve büyümede düzenli olarak artış sergilenebileceğini düşünmekteyiz"

İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanı Analisti Ozan Batu, Merkez Bankası'nın büyüme ve enflasyonu stabilize etme çabalarının başarılı sonuç verdiğini, gelecek çeyreklerde cari açık ve büyümede düzenli olarak artış sergilenebileceğini düşündüklerini belirtti.
     Batu, temmuz ayı cari açık verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede açıklanan cari açığın temmuz ayında 4 milyar dolar olan beklentilerin bir miktar altında 3 milyar 856 Milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, yılın ilk yedi ayında kaydedilen cari işlemler açığının geçen yılın aynı dönemine göre 15 milyar 724 milyon dolar azalarak 34 milyar 462 milyon dolara gerilediğini, 2011 yılı ekim ayından itibaren cari açıkta sergilenen düşüş trendinin 9. ayda da devam etmesinin aynı zamanda konjonktürel olarak olumlu bir gidişatın göstergesi olarak ele alınabileceğini kaydetti.
     Batu, "Merkez Bankasının büyüme ve enflasyonu stabilize etme çabalarının başarılı sonuç verdiğini ve önümüzdeki çeyreklerde cari açık ve büyümede düzenli olarak artış sergilenebileceğini düşünmekteyiz" dedi.
     Türkiye'nin cari işlemler hesabı açığı bu yılın 7 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre 15 milyar 724 milyon dolar azalarak 34 milyar 462 milyon dolara geriledi.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir