Cari açık beklentilerden iyi geldi -Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer: -"Enerji…

  • Yazı boyutu
Cari açık beklentilerden iyi geldi
  -Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer:
  -"Enerji…

Cari açık beklentilerden iyi geldi -Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer: -"Enerji hariç cari işlemler fazlası ağustosta 3,4 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştı" -"Eylül ayında sıcak para girişi yüksek devam ederken, uzun vadeli fon girişleri halen global ekonomideki belirsizlikler nedeniyle baskı altında"

Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer, enerji hariç cari işlemler fazlasının ağustos ayında 3,4 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştığını belirtti.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan ağustos ayı cari işlemler dengesi verilerini değerlendiren Sözer, ağustos ayı cari açığının beklentilerin altında gerçekleştiğini belirterek, "12 aylık cari açık temmuz ayındaki 61,9 milyar dolardan ağustosta 59 milyar dolara geriledi. Petrol fiyatlarının yüksek seviyesini sürdürmesine bağlı olarak, enerji ithalatında artış devam ederken, enerji hariç cari işlemler fazlası ağustosta 3,4 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştı. Net enerji hariç cari dengenin rekor fazlaya ulaşması iç talepteki daralmayı teyit ederken, Merkez Bankası'nın iç talebi yükseltmek için son dönemde belirginleşen genişlemeci para politikasını da destekliyor" dedi.
     Sözer, Merkez Bankası'nın 18 Ekim'deki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz koridorunda eylül ayındaki PPK toplantısında olduğu gibi bir indirim beklediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Öte yandan 12 aylık toplamlara göre, cari işlemler açığı 59 milyar dolara gerilerken, net enerji ithalatının 51,9 milyar dolar ile cari açığın yüzde 88'ine ulaşması petrol fiyatlarının seyrinin Türkiye ekonomisi için ne kadar kritik olduğunu gözler önüne seriyor. Bu doğrultuda önümüzdeki dönemde petrol fiyatlarının seyri ve fiyatları etkileyebilecek gelişmeleri yakından takip etmek gerekiyor. Cari işlemler açığının milli gelire oran olarak yüzde 7 ile halen görece yüksek seviyede kalması, yüksek sermaye girişi ihtiyacının sürdüğünü gösteriyor. Hesaplamalarımıza göre, ağustos ayında cari açık 1,2 milyar dolar iken 6,2 milyar dolarlık sıcak para girişi oldu. Öncü verilere göre, eylülde de sıcak para girişi yüksek devam ederken, uzun vadeli fon girişleri halen global ekonomideki belirsizlikler nedeniyle baskı altında.
     Yabancılar eylülde 1,8 milyar dolarlık bono alımı yaparken, bankaların uzun vadeli borçlanması 2 milyar dolar azaldı. Cari işlemler açığındaki iyileşmenin, iç talepteki toparlanma ile eylülden itibaren hız keseceğini düşünüyoruz. Bu çerçevede cari açık tahminimizi 2012 için 60 milyar dolar, 2013 yılı için de 65,7 milyar dolar olarak koruyoruz. Milli gelire oran olarak ise cari açığın 2011'deki yüzde 10'dan 2012'de yüzde 7,4'e ineceğini 2013'te de bu seviyede kalacağını tahmin ediyoruz."
    
    
    

Bu haberi 92 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir