Cari açık beklentilerden iyi geldi -Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici: -"Cari açığın…

  • Yazı boyutu
Cari açık beklentilerden iyi geldi
  -Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici:
  -"Cari açığın…

Cari açık beklentilerden iyi geldi -Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici: -"Cari açığın önümüzdeki aylarda da gerilemesinin devam etmesini ve yıl sonuna doğru GSYH'nın yüzde 7'sine yakın seviyelerde gerçekleşmesini bekliyoruz" -"MB, ROK mekanizması ile ani döviz çıkışlarına karşı bir kaynak yaratılmış oluyor, kırılgan yapıya önlem olması açısından önemli" -"S&P'den bir kademe not artışı şeklinde güncelleme bekliyoruz"

Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici, cari açığın gelecek aylarda da gerilemesinin devam edeceğini ve yıl sonuna doğru GSYH'nın yüzde 7'sine yakın seviyelerde gerçekleşmesini beklediğini ifade etti.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan ağustos ayı cari işlemler dengesi verilerini değerlendiren Derici, ağustos ayı cari açık beklentilerin oldukça altında kalarak 1,2 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtti. Piyasa beklentisinin 1,8 milyar dolar ve kendi beklentilerinin ise 1,6 milyar dolar seviyesinde olduğunu ifade eden Derici, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Aylık açık beklentilerin altında kalmasına rağmen geriye dönük revizyonlar nedeniyle 12 aylık açık beklentimizle paralel olarak 59 milyar dolar oldu. Bu açık tahmini GSYH'ye oran olarak yüzde 7,7'den yüzde 7,4'e bir gerilemeyi işaret ediyor. Cari açığın önümüzdeki aylarda da gerilemesinin devam etmesini ve yıl sonuna doğru yüzde 7'ye yakın seviyelerde gerçekleşmesini bekliyoruz. Finansman tarafına baktığımızda 12 aylık toplamlar bazında sermaye girişinde geçen ayki 54,2 milyar dolar seviyesinden 61,6 milyar dolara bir artış görmemiz olumlu ancak finansman kalitesinde bir iyileşme görmüyoruz ve beklemiyoruz da. İçinde bulunduğumuz dönemde likidite bol ve ucuz olmasına rağmen kalıcı ve uzun vadeli sermaye hareketlerine olanak tanıyacak bir yatırım güveni yok."
     Derici, toplam 61,6 milyar dolarlık fon girişinin 24,8 milyar dolarının portföy yatırımları ve 10 milyar dolarının da kısa vadeli borçlanmada oluştuğunu vurgulayarak, "Bu kırılgan duruma karşılık Merkez Bankası'nın yıl ortasında inşasına başladığı rezerv opsiyon katsayısı (ROK) mekanizması sayesinde aylık bazda 6,9 milyar dolar, 12 aylık toplam bazda 9,3 milyar dolar giriş yaşadık. Yeni mekanizma ile ani döviz çıkışlarına karşı bir kaynak yaratılmış oluyor, kırılgan yapıya önlem olması açısından önemli. Önümüzdeki dönemde kredi derecelendirme kuruluşları tarafından çeşitli güncellemeler beklemekle birlikte bunun görünüm güncellemesi veya Standart & Poor's'den (S&P) bir kademe not artışı şeklinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Yatırım yapılabilir seviye için yıl sonu gerçekleşmelerini ve gelecek yılın resmini daha net görmeyi bekleyebilir derecelendirme kuruluşları" değerlendirmesini yaptı.
    
    
    

Bu haberi 106 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir