Cari açık beklentilerden iyi geldi -T-Bank Baş Ekonomisti Veyis Fertekligil: -"Cari açıktaki…

  • Yazı boyutu
Cari açık beklentilerden iyi geldi
  -T-Bank Baş Ekonomisti Veyis Fertekligil:
  -"Cari açıktaki…

Cari açık beklentilerden iyi geldi -T-Bank Baş Ekonomisti Veyis Fertekligil: -"Cari açıktaki düzelme ekonomideki yavaş büyüme ve ithalatta meydana gelen azalmanın etkisiyle gerçekleşmiş durumda" -"Sorun Türkiye ekonomisi yüzde 4-5 düzeyinde bir büyümeyi gerçekleştirirken cari açığın artmamasını ve sürdürülebilir olmasını sağlamak"

T-Bank Baş Ekonomisti Veyis Fertekligil, cari açıktaki düzelmenin ekonomideki yavaş büyüme ve ithalatta meydana gelen azalmanın etkisiyle gerçekleştiğini belirtti.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan ağustos ayı cari işlemler dengesi verilerini değerlendiren Fertekligil, cari işlemler açığının ağustosta beklentilerin de altında gelerek, 1,2 milyar dolara düştüğünü belirtti.
     Kümülatif açığın 60 milyar doların altında kaldığını ifade eden Fertekligil, "Enerji dışı açık da aylık bazda azalmaya devam etti. Tüm bunlar ekonomide dengelenme sürecinin devam ettiğini ve cari açıktaki iyileşmenin sürdüğünü göstermekte. Ancak şunu da unutmamakta yarar var; cari açıktaki bu düzelme ekonomideki yavaş büyüme ve ithalatta meydana gelen azalmanın etkisiyle gerçekleşmiş durumda. Türk ekonomisinin yüzde 8-9'lardan yüzde 3'lere doğru sert bir iniş gösterdiğini görmekteyiz. Bu çerçevede cari açığın da düşmesi normal" dedi.
     Türk ekonomisinin dışa bağlı bir ekonomi olduğundan büyüme hızı arttıkça artan cari açığın, büyüme düştükçe azaldığına işaret eden Fertekligil, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Bu nedenle cari açığın bu yıl Orta Vadeli Program'da (OVP) da belirtildiği üzere 60 milyar doların altında kalacağı anlaşılıyor. Ama bu bir yandan da ekonominin iyice yavaşlamakta olduğunu teyit ediyor. Sorun, Türkiye ekonomisi yüzde 4-5 düzeyinde bir büyümeyi gerçekleştirirken cari açığın artmamasını ve sürdürülebilir olmasını sağlamak. Diğer taraftan ocak-ağustos cari açık verilerine baktığımızda, dış ticaret açığındaki daralmayla birlikte açığın 36 milyar dolara gerilediğini görmekteyiz.
     Sekiz aylık dönemde turizm gelirlerinde hafif artış var. Finansman tarafında ise net doğrudan yatırımlarda sekiz aylık dönemde hafif bir gerileme var, bu da bu sene fazla doğrudan yatırım çekemediğimizi göstermekte. Finansmanın çoğu portföy yatırımları ve borçlanmalarla sağlanmakta. Özellikle bankalar tarafındaki mevduat ve fon girişleri dikkati çekmekte. Net hata ve noksan kaleminde ise geçen seneye göre azalma var. Öte yandan Merkez Bankası rezervlerinin aylık bazda yaklaşık 7 milyar dolar arttığı ve resmi rezervlerdeki artışın da 16 milyar dolar olduğu dikkat çekmekte. Bu da aslında Merkez Bankası'nın bu sene uygulamakta olduğu döviz bazlı zorunlu karşılık uygulamalarının getirdiği bir sonuç olarak görülebilir."
    
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir