Cari açık beklentilerden iyi geldi -Şeker Yatırım Ekonomisti İbrahim Aksoy: "Doğrudan yabancı…

  • Yazı boyutu
Cari açık beklentilerden iyi geldi
  -Şeker Yatırım Ekonomisti İbrahim Aksoy: 
  "Doğrudan yabancı…

Cari açık beklentilerden iyi geldi -Şeker Yatırım Ekonomisti İbrahim Aksoy: "Doğrudan yabancı yatırım dışındaki sermaye girişlerinin de kuvvetli gerçekleştiği görülüyor"

Şeker Yatırım Ekonomisti İbrahim Aksoy ağustos ayında doğrudan yabancı yatırım dışındaki sermaye girişlerinin de kuvvetli gerçekleştiğinin görüldüğünü belirtti.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan ağustos ayı cari işlemler dengesi verilerini değerlendiren Aksoy "Ağustos ayında cari açık 1,4 milyar dolarlık net altın ihracatının işaret ettiğinden daha yüksek bir düzelme gösterdi" dedi
     Ağustos ayı cari açığının 1,2 milyar dolar olarak açıklandığını ve bu gerçekleşmenin 1,8 milyar dolar seviyesindeki piyasa beklentisi ve 1,6 milyar dolarlık kendi tahminlerinin altında olduğuna dikkati çeken Aksoy, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "12 aylık birikimli cari açık böylece temmuzdaki 61,9 milyar dolardan 59,0 milyar dolara geriledi. Diğer yandan, Merkez Bankası rezervlerinin 6,9 milyar arttığı ağustos ayında doğrudan yabancı yatırım dışındaki sermaye girişlerinin de kuvvetli gerçekleştiği görülüyor. Açıklanan veri TL için hafif olumlu olsa da, para biriminin önümüzdeki haftalardaki hareketi için Avrupa tarafındaki gelişmeler ve PPK'nın 18 Ekim toplantısında alacağı faiz kararının önemli olacağı görüşündeyiz. Beklentimiz kurulun gecelik borç verme faizinde 50 baz puan indirime gitmesi yönünde."
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir