Cari açık beklentilerden iyi geldi -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır: -"Kademeli…

  • Yazı boyutu
Cari açık beklentilerden iyi geldi
  -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır:
  -"Kademeli…

Cari açık beklentilerden iyi geldi -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır: -"Kademeli olarak daralmaya devam eden verinin trendini devam ettirmesi durumunda, önümüzdeki aylarda aylık bazda cari fazla verilmesi ihtimalinin arttığını düşünmekteyiz"

İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır, kademeli olarak daralmaya devam eden cari açık verisinin, trendini devam ettirmesi durumunda önümüzdeki aylarda aylık bazda cari fazla verilmesi ihtimalinin arttığını belirtti.
     Merkez Bankası tarafından açıklanan ağustos ayı ödemeler dengesi verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Candır, ağustos ayı cari denge verisinin beklentilerden olumlu geldiğini ve mayıs ayından bu yana görülen aşağı yönlü trendini teyit ederek Türkiye ekonomisindeki ilerlemeye işaret etmeye devam ettiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Bu veri ile birlikte, cari işlemler dengesinde ocak-ağustos döneminde 36 milyar dolar açık verildiğini görmekteyiz. Kademeli olarak daralmaya devam eden verinin trendini devam ettirmesi durumunda önümüzdeki aylarda aylık bazda cari fazla verilmesi ihtimalinin arttığını düşünmekteyiz. Türkiye'nin Avro Bölgesi ekonomik krizi sırasındaki dirençli duruşunun sürekliliği ve son zamanlarda Moody's ve Fitch tarafından daha fazla dile getirilmeye başlayan Türkiye'nin kredi notunun artırılması ihtimalleri konularında, kritik olan cari açık verisinin dış piyasalar tarafından da dikkatli bir şekilde takip edildiğini ve Türkiye ekonomisindeki ana sıkıntılardan olan bu veri sonrası iç piyasalarda son günlerde görülen olumlu havanın devam etmesini bekleyebiliriz."
     Candır, İMKB 100 endeksinin veri açıklandığı sıralarda 68.750 puan seviyelerinden işlem gördüğünü, verinin kredi derecelendirme kuruluşları tarafından olumlu yorumlanmasını ve piyasalarda hareketin kademeli olarak 69.500 seviyelerine doğru devam edebileceğini belirterek, "Dolar/TL'de ise Moody's ve Fitch açıklamalarından sonra görülen geri çekilme etkisinin öncelikle 1,8080 seviyelerine ve Suriye-Türkiye gerginliğinde durgunluk görülmesi durumunda 1,8020 ve 1,7950 seviyelerine hareketlerin devam edebileceğini düşünmekteyiz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir