Canlı hayvan ve et ithalatındaki vergi artışı -KTB Başkanı Ünlü: -"Alınan karar, yerli üreticiyi…

  • Yazı boyutu
Canlı hayvan ve et ithalatındaki vergi artışı
  -KTB Başkanı Ünlü:
  -"Alınan karar, yerli üreticiyi…

Canlı hayvan ve et ithalatındaki vergi artışı -KTB Başkanı Ünlü: -"Alınan karar, yerli üreticiyi korumaya yöneliktir, hayvan üreticisini olumlu etkileyecek"

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Ünlü, canlı hayvan ve et ithalatındaki vergi artışıyla ilgili, "Alınan karar, yerli üreticiyi korumaya yöneliktir, hayvan üreticisini olumlu etkileyecek" dedi.
     Ünlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, canlı hayvan ithalatında gümrük vergisi oranının yüzde 30'dan yüzde 40'a, kasaplık et ithalatında da gümrük vergisi oranının yüzde 70'ten yüzde 100'e yükseltilmesi kararını olumlu karşıladıklarını söyledi.
     Kurban Bayramı'nın ardından hayvan üreticilerinin elinde çok sayıda hayvan kaldığını belirten Ünlü, canlı hayvan ithalatının zorlaştırılmasının yerli üreticiyi koruma adına alınmış bir karar olduğunu dile getirdi.
     Et fiyatlarında artış beklenmediğine dikkati çeken Ünlü, "Bakanlık, vatandaşın et yiyebilmesi için karkas etin kilogram fiyatını 14,5-15 lira arasında tutmaya çalışıyor. Bakanlığın aldığı karar yerli üreticiyi korumaya yöneliktir, hayvan üreticisini olumlu etkileyecek. Türkiye'de bu yıl büyükbaş hayvan sayısında artış var. Ülkemizdeki hayvan sayısı yeterli, dışarıdan ithal etmeye gerek yok. Et fiyatında bir artış olmayacak. Dolayısıyla Kayseri'de sucuk ve pastırma fiyatında da artış beklemiyoruz" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 205 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir