Çankırı'da "hububat depolama tesisi" kurulacak -TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Gamzeli: -"TMO, 1948…

  • Yazı boyutu
Çankırı'da "hububat depolama tesisi" kurulacak
  -TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Gamzeli:
  -"TMO, 1948…

Çankırı'da "hububat depolama tesisi" kurulacak -TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Gamzeli: -"TMO, 1948 yılından bugüne kadar Çankırı'ya ilk kez yatırım yapıyor"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) Çankırı'da 30 bin ton kapasiteli mode hububat depolama tesisi kuracağını belirterek, "TMO, 1948 yılından bu güne kadar Çankırı'ya ilk kez yatırım yapıyor" dedi.
     Gamzeli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çankırı'da yoğun hububat ekimi yapıldığını ifade ederek, kentte 804 bin dekarlık arazide buğday, 210 bin dekarda arpa, 21 bin dekarda da çeltik ekimi yapıldığını söyledi.
     Çeltikte Türkiye üretiminin yüzde 10'unun Çankırı'dan karşılandığını anlatan Gamzeli, ilde çok çeşitli ürünlerin yetiştirildiğini bildirdi.
    
     -64 yıl aradan sonra ilk tesis-
    
     TMO'nun ildeki hububat depolama tesisini 1948'de yılında yaptığını, o günden beri tesislerde herhangi bir işlem yapılmadığını savunan Gamzeli, "Bu depolar dolunca, TMO dışarıdan açık yerler kiralayarak ürünleri orada depoluyordu. Açıkta depolanan ürünlerin korunması da zor oluyordu. Ürünler ıslanıyor ve çürümeler oluyordu. Çürüyen birçok ürünümüz de yok oluyordu" diye konuştu.
     Gamzeli, TMO'nun yurt genelinde 300 bin ton kapasiteli hububat depolama tesisi yapacağını, bu kapsamda Çankırı'da da 30 bin tonluk tesis yapacağını kaydederek, "TMO, 1948 yılından bu yana Çankırı'ya ilk kez yatırım yapıyor" şeklinde konuştu.
     Çankırı-Ankara karayolunun Süleymanlı köyü yakınlarındaki Karakışla mevkisinde yapılacak deponun 10 bin tonluk yatay, 20 bin tonluk da dikey çelik silolardan oluşacağını anlatan Gamzeli, tesisler sayesinde çiftçilerin daha az yol kat edeceğine dikkati çekti.
     Tesislerde depo yanında, sosyal tesislerin de bulunacağını vurgulayan Gamzeli, "Çiftçimiz buraya geldiğinde çayını-kahvesini içecek, sosyal tesiste oturup dinlenecek, sırası geldiğinde de ürününü satıp gidecek. Bu işi daha önce günlerce bekleyip yaparken, şimdi belki bir saatte halledecek" dedi.
     Gamzeli, tesisin temelinin 19 Eylül Çarşamba günü atılacağını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 311 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir