Çanakkale'de kruvaziyer turizmi -TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Daniş: -"20 milyon liralık…

  • Yazı boyutu
Çanakkale'de kruvaziyer turizmi
  -TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Daniş: 
  -"20 milyon liralık…

Çanakkale'de kruvaziyer turizmi -TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Daniş: -"20 milyon liralık yatırımla Çanakkale İskelesi'ni kruvaziyer limanı haline getireceğiz"

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, 20 milyon liralık yatırımla Çanakkale İskelesi'ni kruvaziyer limanı haline getireceklerini söyledi.
     Daniş, partisinin il başkanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında, kent turizmine canlılık katacağını belirttiği kruvaziyer liman projesiyle ilgili çalışmalarını anlattı.
     Çanakkale Boğazı ile adalar arasındaki deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ AŞ'nin, özel sektör ile 20 milyon liralık yatırım yaparak mevcut Çanakkale İskelesi'ni kruvaziyer limanı haline getireceğini anlatan Daniş, bölgeye, limanın yanı sıra hizmet binalarının yapılacağı bildirdi.
     Daniş, mevcut iskelenin uzunluğunun 300 metreye, genişliğinin ise 15 metreye çıkarılacağını ifade ederek, "Ortalama 300 metre uzunluğunda ve 4 bin yolcu kapasiteli kruvaziyer gemiler buraya yanaşabilecek. Yılda ortalama 100 geminin bu limana uğraması ve bu şekilde yılda 200 bin turistin kenti ziyaret etmesini planlıyoruz. Uluslararası istatistiklere göre limanlara inen yolcular kişi başı ortalama 300 lira harcama yapıyor. Bu istatistik değerle kente yıllık 60 milyon lira girdi sağlanabilir" diye konuştu.
     Gemilerle gelecek turistlere alternatifler sunulması gerektiğini dile getiren Daniş, "Troia, Kaz Dağları ve Assos gibi değerlerimiz var. Ama bu turistlerden bir kısmı şehir içinde gezmek isteyecektir. Şehirde yeni kültür alanları oluşturmamız lazım. Kentimizi sokaklarıyla, mimarisiyle güzelleştirmemiz gerekir. Müzelerimizin, galerilerimizin sayısı artmalı. Kültürel anlamda değerlerimizi sunamazsak yeterli derecede turizmden pay alamayız. Daha da kötüsü bu gemilerin ikinci defa Çanakkale'yi tercih etmediklerini görürüz" dedi.
     Daniş, 2013 yılında ilk olarak ÇED konusunun çözüme kavuşturulacağını, yıl sonuna doğru yatırıma başlanacağını kaydetti.
     Toplantıya katılan AK Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir ise merkeze bağlı Tevfikiye köyü sınırları içindeki Troia Antik Kenti'nde yapılması planlanan Troia Müzesi'nin 5 Ocak 2013'de ihale edileceğini ve 2 yıl içinde tamamlanarak ziyarete açılacağını bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 313 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir