Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Bakü'de -Bakan Çelik: -"İlişkilerimizi…

  • Yazı boyutu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı 
  Faruk Çelik Bakü'de 
  -Bakan Çelik:
  -"İlişkilerimizi…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Bakü'de -Bakan Çelik: -"İlişkilerimizi sorunların çözümüne yönelik yoğunlaştırırsak aramızdaki ticaret hacmi artacaktır" -Azerbaycan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Alekberov: -"Çalışma ve sosyal güvenlik alanında Türkiye tecrübesinden faydalanmak bizim için önemli"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve beraberindeki heyet, Azerbaycan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Fizuli Alekberov ile bir araya geldi.
     Azerbaycan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleşen görüşmede, Bakan Faruk Çelik bu ülkedeki ziyareti çerçevesinde, Azerbaycan'da bulunan Türk işadamları ile görüştüğünü ve sorunlarını dinlediğini söyledi.
     Bakanlıklar arasındaki ilişki ve görüşmelerin, sorunların çözümüne yönelik olarak yoğunlaştırıldığı takdirde ülkeler arasındaki ticaret hacminin artacağını belirten Bakan Çelik, şunları kaydetti:
     "Azerbaycan'da faaliyet gösteren 800 işadamı, kardeş ülkeye bugüne kadar 6,5 milyar dolar yatırım yaptı. Türkiye'de de 700 Azerbaycan şirketi bulunuyor. Onyedibin Azerbaycan vatandaşı Türkiye'de çalışıyor. Doğal olarak istihdam konusunda karşılıklı sorunlar çıkabilir. Bu gibi sorunları çözmek için daha fazla görüşmeli ve daha fazla çaba harcamalıyız.
     Sorunlar çözülmezse ticari ilişkilerimiz ciddi yara alır. 2010-2011 yılı karşılıklı ticari hacmimizde yüzde 43 oranında bir artım var. Bunu iyi fakat yetersiz bir rakam olarak kabul ediyoruz. Ticari faaliyetimizin artan bir tempoda ilerlemesi lazım" diye konuştu.
     Türkiye'nin çalışma ve sosyal güvenlik alanında yaptığı reformlar ile kaydettiği başarılardan bahseden Bakan Çelik, bu konudaki tecrübelerini Azerbaycan ile paylaşmaya hazır olduklarını söyledi.
    
     -"Türkiye tecrübesinden faydalanmak istiyoruz"-
    
     Azerbaycan'ın birçok alanda, Türkiye'nin yaptığı reformları gerçekleştirme aşamasında olduğunu kaydeden Azerbaycan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Fizuli Alekberov da, "Çalışma ve sosyal güvenlik alanında Türkiye tecrübesinden faydalanmak bizim için önemli" dedi.
     Azerbaycan'ın büyük ve rekabete dönük bir ekonomiye sahip olduğunu söyleyen Bakan Alekberov, kalifiye eleman ve kayıt dışı çalışanlar gibi bazı konularda sorunlar yaşadıklarını dile getirdi.
     Azerbaycan'ın ekonomik kalkınmasında Türk işadamlarının büyük rolü olduğunu vurgulayan Fizuli Alekberov, Türklerin Azerbaycan iş hayatına yüksek teknoloji ve yeni çalışma ahlakını getirdiğini belirtti.
     Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Devlet Sosyal Güvenlik Fonu Başkanı Selim Müslümov ile de bir görüşme gerçekleştirdi.
     Devlet Sosyal Güvenlik Fonu Başkanlığı'nda gerçekleştirilen görüşmede Bakan Çelik, iki ülke arasında sosyal güvenlik alanında anlaşma olduğunu hatırlatarak bu anlaşmanın revize edilmesi için çalışma yaptıklarını bildirdi.
     Müslümov da, Türkiye'de sosyal güvenlik alanında önemli atılımlar yapıldığını ve bunların çoğunu Azerbaycan'da da uygulamak istediklerini, halihızarda kayıt dışı istihdam ve zorunlu sağlık sigortası konusunda Türkiye'nin tecrübesinden faydalandıklarını belirtti.
    
    
    

Bu haberi 129 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir