Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Elazığ'da -Çelik: -"İnşallah yeni yasama döneminde…

  • Yazı boyutu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Elazığ'da
  -Çelik:
  -"İnşallah yeni yasama döneminde…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Elazığ'da -Çelik: -"İnşallah yeni yasama döneminde toplu iş ilişkileri yasası yasalaşır yasalaşmaz, taşeron ve kıdem tazminatı benzeri konuları sosyal taraflarla ancak o zaman masaya getirebileceğiz"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "İnşallah yeni yasama döneminde toplu iş ilişkileri yasası yasalaşır yasalaşmaz, taşeron ve kıdem tazminatı benzeri konuları sosyal taraflarla ancak o zaman masaya getirebileceğiz" dedi.
     Çelik, Ankara'dan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu ve AK Parti Adana Milletvekili Necati Çetinkaya ile birlikte özel uçakla geldiği Elazığ Havaalanı'nda, Vali Muammer Erol, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Zülfü Demirbağ, Şuay Alpay, Faruk Septioğlu, Sermin Balık ve öteki yetkililerce karşılandı.
     Buradan Valiliğe geçen Çelik, ziyaretçi defterini imzaladı. Bakan Çelik, Valilik makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, Ramazan ayı nedeniyle parti genel merkezince illerdeki iftar programlarına katıldıklarını, bu kapsamda Elazığ'a geldiklerini, ayrıca gün boyu yapacağı temaslarla vatandaşlarla buluşup, sorunlarını tespit edip, Bakanlık hizmetlerini değerlendireceklerini söyledi.
     Bakan Çelik, bir gazetecinin "Gazetecilerin yıpranma payı hakkında bir gelişme var mı-" sorusuna gülerek, "En önemli gündem maddesi bu" dedi.
     Konuyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a gazeteci dernekleri tarafından iletilen bir husus olduğunu, onun üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu'ndaki (SGK) teknik heyetin çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Çelik, "O heyetin belirleyeceği duruma göre de yeni kararlar almak gerekiyorsa da, o kararları alacağız" diye konuştu.
     Çelik, "Taşeron işçiler için de öyle bir çalıma var mı-" sorusuna karşılık, taşeron firmaların ayrı olduğunu, taşeron denilen alt işverenin yanında çalışan işçilerle ilgili bazı ciddi sorunların yaşandığını dile getirerek, şöyle konuştu:
     "Bunların başında mesai saatleri, yıllık izinler, tazminatlarla ilgili hak edememenin getirmiş olduğu mağduriyetler var. Bunları gidermek için yeni bir düzenleme yaptık. Şu anda taslak olarak elimizde var. Ama biraz da kıdem tazminatıyla bağlantılı olduğu için bu konunun birlikte ele alınması gerekiyor. Bunun için de sendika ve sosyal taraflarla yaptığımız görüşmede Meclis'in gündeminde olan sendika yasası çıkmadan bu konuları ele almama gibi prensip anlaşmamız var. İnşallah yeni yasama döneminde toplu iş ilişkileri yasası yasalaşır yasalaşmaz taşeron ve kıdem tazminatı benzeri konuları sosyal taraflarla ancak o zaman masaya getirebileceğiz."
     Bakan Çelik, "Elazığ'da atıl halde bulunan YİMPAŞ inşaatının hizmet binası amacıyla SGK'ya devri hakkında" yöneltilen bir soruya karşılık, teknik heyetin kente gelip SGK alacakları ve binanın değeri hakkında çalışmalarda bulunduğunu belirterek, "Çözümden yanayız, çok da uzatma niyetinde değiliz. Nihai bir değerlendirme yapıp bu takas işlemini gerçekleştirmemiz gerekiyor" dedi.
     Açıklamaların ardından Vali Erol, Bakan Çelik'e Elazığ yöresine ait halı hediye etti.
    
     -Yerel yönetimler-
    
     Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve beraberindekiler, daha sonra Elazığ Belediyesi'ni ziyaret etti.
     Burada, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu'ndan belediyenin çalışmaları hakkında bilgi alan Çelik, yerel yönetimlerinin hizmetlerinin son derece önemli olduğunu söyledi.
     Bu hizmetlerin, merkezi hükümetle beraber bir bütünlük arz etmesinin de ayrı bir anlam taşıdığını ifade eden Çelik, "Biz hükümet olarak 10 yıllık dönemde yerel yönetimlere son derece büyük önem verdik. Önemli yasal düzenlemeler, reformlar gerçekleştirdik. Öyle tahmin ediyorum, bu dönem parlamento açılır açılmaz ilk gündeme gelecek yasa da büyükşehirlerle ilgili, dolayısıyla yerel yönetimlerle ilgili yeni düzenlemeler gelecek. Burada amacımız yerinden yönetimi güçlendirmek ve vatandaşa en yakın yerden talep ettiği hizmetleri sunabilmek" ifadelerini kullandı.
     Bakan Çelik, şehirlerde memnuniyet arttıkça göçün de o ölçüde düşeceğini vurgulayarak, "Bu çok önemli. Onun için Anadolu'daki kalkınma yalnız bireysel ticari anlamda değil, şehircilik anlamında da yerini buluyor. Böylece göç olayı yavaş yavaş tersine dönmeye başlıyor ki, buna ihtiyaç var. Onun için de yerel yönetimler sıkı çalışma içinde olmalı" diye konuştu.
     Ziyarette, Selmanoğlu, Bakan Çelik ile Abdülkadir Aksu ve Necati Çetinkaya'ya Elazığ yöresine ait '8 köşeli şapka' hediye etti.
     Şapkaları takan Aksu ile Çetinkaya şapkaların büyük olması üzerine değiştirdi. Milletvekili Çetinkaya, kendisine verilen şapkayı TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e götüreceğini söyledi.
     Bakan Çelik ve beraberindekiler, daha sonra AK Parti İl Başkanlığı'na geçti.
     AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, burada yaptığı konuşmada, teşkilat ile toplantı yapılacağı belirterek, "Görüyorsunuz her an dolu dolu geçiyor. Bu Ramazanı değerlendirmek için hepimiz harıl harıl çalışıyoruz. Aziz milletimize faydalı olmak, arzu ve isteklerini yerine getirmek için ne gerekiyorsa onu yapmanın gayreti içerisinde oluyoruz" dedi.
     Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.
    
    
    

Bu haberi 326 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir