Çalışma Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında veri paylaşımı protokolü -Maliye Bakanı Şimşek:…

  • Yazı boyutu
Çalışma Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında veri paylaşımı protokolü
  -Maliye Bakanı Şimşek:…

Çalışma Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında veri paylaşımı protokolü -Maliye Bakanı Şimşek: -"Bu işbirliği sayesinde artık kayıt dışı kalmak çok daha zor, sonuçları da oldukça ağır" -"İki bakanlığın imkanları düşünüldüğünde neredeyse 20 bin civarında denetim personelimiz olacak" -"(Yeni teşvik paketi) İşsizlik Sigortası Fonu'ndan, en azından benim bilgim dahilinde herhangi bir ilave alanda kaynak kullanımı gündemde değil" -"Maliye politikası, şu anda iç talebi canlandıracak noktada bir adım öngörmüyoruz. Ama çok ciddi bir sıkılaştırma da öngörmüyoruz"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile imzaladıkları protokolle kayıt dışı kalmanın çok daha zor, sonuçlarının da oldukça ağır olacağını söyledi.
     Şimşek, Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında imzalanan veri paylaşım protokolü imza töreninde yaptığı konuşmada, bu alanda önemli bir adım atmak üzere bir araya geldiklerini söyledi.
     Hükümetin kayıt dışıyla mücadeleye çok büyük önem verdiğini vurgulayan Şimşek, bu alandaki ikinci eylem planının uygulama sürecinin devam ettiğini belirtti. Eylem planının en önemli boyutunun kurumlar arası eşgüdüm ve işbirliği olduğu ifade eden Şimşek, bu alanda ortak bir mücadeleye ihtiyaç olduğuna dikkati çekti. Bakan Şimşek, "Kayıt dışılık en az terör kadar tehlikeli. Dolayısıyla kayıt dışıyla mücadeleyi terörle mücadele kadar önemsiyoruz" dedi.
     Yürütülen çabalarla son 10 yıl içerisinde kayıt dışılığın milli gelire oranının yaklaşık yüzde 32'den yüzde 27'ye gerilediğini belirten Şimşek, AB ortalamasının ise hala uzağında bulunulduğunu söyledi.
     Bakan Şimşek, son dönemde kaydedilen mesafenin önemli bir başarı olduğunu ve mücadelenin arkasındaki iradenin çok güçlü olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti. Kayıtdışılıkta AB ortalaması hedeflediklerini vurgulayan Şimşek, bu sayede en az 50 milyar lira civarında ilave vergi geliri elde etmeyi ve böylece vergi oranlarıyla oynamadan, yeni vergi uygulamaları koymadan eğitime, sağlığa, altyapıya, araştırma-geliştirmeye ayrılacak kaynağı büyütmeyi amaçladıklarını vurguladı.
    
     -"Mükelleflerin hayatı daha da kolaylaşacak"-
    
     İmzalan protokolün kayıt dışılıkla mücadelede iki bakanlığın işbirliğini artıracağını ifade eden Şimşek, şu bilgileri verdi:
     "İki bakanlığın yerine getirdiği çok önemli fonksiyonlar var. Bunları birleştirdiğimiz zaman kayıt dışılıkla mücadelede elimiz güçlenecek. Mükellef bilgileri, bildirimlerinin SGK tarafından çapraz denetim için kullanılmasından tutun birçok boyutu var. Tabi tahsilatların artırılması noktasında da bizim işbirliğimiz söz konusu olacak. İş ve işlemlerin kolaylaştırılması ki en önemli hedeflerimizden bir tanesi bu. İşbirliğimiz sayesinde mükellefler hayatı daha da kolaylaşacak. Örneğin, mahsuplaşmayı kolaylaştıracağız. Ortak veri tabanının kullanılmasıyla, denetimlerin ortak yapılmasıyla birlikte çok daha büyük başarı sağlayacağız. İki bakanlığın imkanları düşünüldüğünde neredeyse 20 bin civarında bir denetim personelimiz olacak.
     Yükümlüklerini hakkıyla yerine getiren bütün mükelleflerimizden Allah razı olsun. Kendilerine teşekkür ediyorum ama hala 75 milyonun hakkı olan vergiyi ödemekten imtina eden mükellefleri de uyarıyoruz. Bu işbirliği sayesinde artık kayıt dışı kalmak çok daha zor, sonuçları da oldukça ağır. 75 milyonun hakkını, hukukunu korumak zorundayız. Bunun için de ne gerekiyorsa yapacağız. Bilgi işlem altyapısının gelişmesi, denetim kapasitesinin gelişmesi idarenin elini güçlendiriyor. Kayıt dışı kalmanın hem ahlaki hem de hukuki olarak çok ağır sonuçları var. Yükümlülüklerini hakkıyla yerine getirenlere teşekkür etmek istiyorum ama bundan imtina edenleri de tekrar uyarmak istiyorum."
    
     -Çocuk teşviki-
    
     Bakan Şimşek, nüfus artış hızının artırılması ve çocuk teşviki konusundaki sorular üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda çalışılması için kendilerine bir talimatı olduğunu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında ilgili bakanların bir araya gelerek çalışacaklarını söyledi.
     Nüfusun bir ülkenin gelişmesi ve büyümesinde nüfusun çok önemli bir faktör olduğunu vurgulayan Şimşek, Türkiye'nin hala iyi bir noktada olduğunu, çalışma çağındaki yıllık nüfus artışının son 10 yılda yüzde 2 civarında gerçekleştiğini, bunun potansiyel büyüme oranının yüksek seyretmesinde önemli bir unsur ifade etti.
     Bu nüfus artış hızıyla bu yapının şu andaki kadar destekleyici olmayacağını belirten Şimşek, "Bu konu Türkiye için hayati bir önem taşıyor. O nedenle de rasyonel bir teşvik sistemi üzerinde çalışılacak. Ama şu anda sizlerle paylaşılabilecek bir şey yok" dedi.
     Dünyada bu alanda hangi teşviklerin sonuç verdiğine bakılması gerektiğine işaret eden Şimşek, "Tekerleği yeniden keşfetmek gibi ne çabamız ne de iddiamız var. Biz nerede bu anlamda sağlıklı uygulamalar varsa onlara bakım o çerçevede sonuç itibariyle Sayın Başbakanımıza çalışmaları arz ederiz" diye konuştu.
     Teşviklerin hemen yarın alınacak kararlar olmadığının altını çizen Bakan Şimşek, "Bu önemli bir konu ama günlük anlamda aciliyeti olan bir konu değil" dedi.
    
     -Cari açık-
    
     Maliye Bakanı Şimşek, cari açıktaki gerilemeye ilişkin bir soru üzerine, tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin cari açığını çok ciddi bir oranda aşağı çekmesinin, önemli bir kırılganlık kaynağı olmaktan çıkma noktasına gelmesinin Türkiye için büyük bir başarı olduğunu söyledi.
     İthalatın kontrol altına alınması noktasında sıkı maliye ve para politikalarının, diğer bazı makro tedbirlerin çok etkili olduğunu anlatan Şimşek, geçen seneki rakamlara bakıldığında enerji hariç Türkiye'nin 11 milyar doların üzerinde cari fazla verdiğinin görüleceğini belirtti.
     İhracatta çok zor şartlara rağmen güçlü bir performans gösterildiğini vurgulayan Mehmet Şimşek, çabalarından dolayı Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a teşekkür etti. Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Global ekonominin bu kadar yavaşladığı, Avrupa'nın bu kadar sıkıntıda olduğu bir ortamda ihracatın bu anlamda güçlü seyretmesi çok ciddi çaba gerektiriyor. Başarıda herkesin katkısı var.
     Önemli olan Türkiye'nin cari açığının kalıcı bir şekilde sorun olmaktan çıkarılması. Bu da tabi yapısal reformlarla olacak. O nedenle enerjide yenilik, yenilenebilir boyutunun öne plana çıkması ki bu konuda hükümetimiz ne gerekiyorsa yapıyor. İkinci olarak katma değerli ürünlerde Türkiye'nin yukarıya çıkması. Burada da özellikle Ar-Ge, inovasyon konusunda hükümetimizin çabaları ortada. Uzun vadede dünyayla rekabet edebilmek için altyapının kaliteli olması ki ulaştırma altyapısına verdiğimiz önem ortada. İnsan kalitesini artırmada eğitime verdiğimiz önem ortada. Yen teşvik sistemi herkes tarafından çok iyi biliniyor. Aslında biz ülke olarak cari açığı uzun vadede sorun olmaktan çıkartacak yapısal anlamda ne gerekiyorsa yapıyoruz. Fakat bunların sonuç vermesi çok zaman alıyor."
     Mehmet Şimşek, cari açık konusunda başarı olunacağına inandığını ifade ederek, "Enerji fiyatları bu sene de önemli olacak. Şu anda petrol fiyatları 117-118 dolar civarında" diye konuştu.
    
     -"Büyüme tahmini yüzde 2,5-3"-
    
     Şimşek, büyüme tahmini, iç talep destekli bir büyüme konusunda atılacak adımlar olup olmadığı, yeni teşvik paketinin finansmanında İşsizlik Sigortası Fonu'nun kullanılıp kullanılmayacağı sorularını yanıtlarken, büyümenin geçen sene yüzde 2,5-3 arasında gerçekleştiğini tahmin ettiklerini söyledi.
     Geçen senenin performansını geçen senenin şartlarında değerlendirmek gerektiğini vurgulayan Şimşek, dünyanın önde gelen ülkelerinin geçen senenin son çeyreğinde önemli ölçüde daralma gösterdiğini belirtti.
     Şimşek, "Geçen sene zorlu bir yıldı. Dolayısıyla geçen seneki büyüme performansını da o çerçevede değerlendirmek lazım" dedi.
     Bu yıl büyümeyi yukarı doğru etkileyecek bir çok faktör olduğunu dile getiren Şimşek, bunlarda birinin cari açığın daralmasıyla birlikte enflasyonun daha makul düzeye gerilemesi ve Merkez Bankası'nın para politikasında manevra alanının artması olduğunu ifade etti. Şimşek, nitekim Merkez Bankası'nın da son aylarda faiz oranlarını aşağıya çektiğini, bunun kredi faiz oranlarına olumlu yönde yansıdığını, bunun çok belirleyici bir faktör olduğunu söyledi.
     Maliye politikası açısından daha nötr bir noktada durduklarına değinen Şimşek, şöyle konuştu:
     "Bizim için faizlerin düşük seyretmesi ki bu maliye politikasının sıkı tutulmasıyla ilişkili. Yani Hazine'nin borçlanma gereğinin aşağıda tutulması çok kritiktir. Bu nedenle maliye politikası bu anlamda şu anda iç talebi canlandıracak noktada bir adım öngörmüyor. Ama çok ciddi bir sıkılaştırma da öngörmüyoruz. Çünkü hala ülkemizin eğitim, sağlık, altyapı anlamında çok büyük ihtiyaçları var. Aslında uzun vadeli düşündüğümüz zaman ülke belirli bir takım konuları borçlanmayla da karşılayabilmeli."
    
     -Yeni teşvik paketi-
    
     Maliye Bakanı Şimşek, yeni teşvik paketi konusunda, bu alanda kendileri için kamu genel dengesinin önemli olduğunu söyledi.
     İşsizlik Sigortası Fonu'ndan kaynak kullanmanın kamu genel dengesini değiştirmediğini vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti:
     "Bizim için önemli olan dar anlamda bütçe performansı değil. Bizim için önemli olan kamunun, toplam kamunun genel performansıdır. Olaya o çerçevede bakıyoruz. Dolayısıyla İşsizlik Sigortası Fonu'ndan, en azından benim bilgim dahilinde herhangi bir ilave alanda kaynak kullanımı gündemde değil. Ama fon uzun vadede istihdamı artırmak için kullanılabilir. Zaten fonun varlık sebebi kısmen de budur. Bugün GAP'a veya bölgesel kalkınma projelerine fondan kaynak kullanılması yanlış değildir. Son derece doğrudur. Çünkü 2008'den bu yana Güneydoğu'da 400 bin kardeşimize iş bulduk, ilave istihdam yarattık. İşsizlik Sigortası Fonu'nun amacı da bu. Dolayısıyla bu işi başka yerlere çekmek hiç sağlıklı değil. Fonun varlık sebebi tabi işsizleri desteklemek ama istihdamı da artırmaktır diye bakıyorum."
    
    
    

Bu haberi 109 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir