Çalık YEDAŞ ve GE akıllı şebeke projesinde buluştu

  • Yazı boyutu
Çalık YEDAŞ ve GE akıllı şebeke projesinde buluştu

Çalık YEDAŞ ve GE akıllı şebeke projesinde buluştu

Çalık YEDAŞ, GE'nin akıllı şebeke teknolojisi ile 5 ilde Elektrik Dağıtım İzleme Üssü kuruyor.
     Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre proje, Çalık YEDAŞ'ın elektrik dağıtım sorumluluk alanındaki Samsun, Ordu, Amasya, Çorum ve Sinop illerinde eş zamanlı olarak başlatılacak.
     Çalık YEDAŞ, GE'nin şebekeyi uzaktan izleyip arızalara uzaktan müdahale etmeyi sağlayan SCADA/DMS (Veri İzleme, Kaydetme ve Şebeke Yönetimi) sistemi ile Samsun, Ordu, Amasya, Çorum ve Sinop illerinde enerji izleme üssü kuracak. 2013 yılı sonunda işletmeye alınacak olan sistem, General Electric Digital Energy Grubu tarafından kurulacak.
     Proje kapsamında 133 adet dağıtım merkezi ve bu merkezlerden aboneleri besleyen 950 adet fider enerji yönetimi otomasyonuna alınıyor. Sistem ile elektrik arızaları uzaktan tespit edilip, anında müdahale edileceği gibi elektrik şebekesinin tüm kritik değerleri izlenebilecek, arızalar oluşmadan önlenebilecek. Sistemle bir arıza olması halinde müşterinin çağrı merkezini aramasına gerek kalmadan ÇALIK YEDAŞ Yeşil Bina Üssü'nden anında tespit edilen arızalara ekipler derhal yönlendirilecek.
     Projenin ilk aşamasında 5 ildeki dağıtım binaları hazırlanıp sisteme entegre edilecek. 2012 yılı sonunda sahaya yerleştirilecek uzaktan izleme cihazları ile sahadan gelen bilgiler SCADA sistemi üzerinde kaydedilecek ve izlenebilecek. 2013 yılında ise DMS (Dağıtım Şebeke Yönetimi) sistemi tamamlanarak, izlemenin yanında tüm şebekeye müdahale edilebilirlik sağlanacak.
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir