Çalık ve Limak, Kosova'da ilk imzayı attı -Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir:…

  • Yazı boyutu
Çalık ve Limak, Kosova'da ilk imzayı attı
     -Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir:…

Çalık ve Limak, Kosova'da ilk imzayı attı -Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir: -"Hem Limak hem de Çalık Grubu'nun daha önce Kosova'ya yatırımları vardı. Kosova'yı Balkanlar'ın merkezi olarak görüyoruz ve yatırım yapmaya devam edeceğiz"

Çalık - Limak ortak konsorsiyumu, Kosova'da özelleştirme ihalesinde kazandıkları elektrik dağıtım şirketinin hisse devri için satış sözleşmesine imza attı.
     Yapılan açıklamaya göre, Çalık ve Limak Grupları, kurdukları ortak konsorsiyumla Kosova'nın elektrik dağıtım işini üstlenecek. Kosova Elektrik Korporasyonu'na bağlı Kosova Elektrik Dağıtım ve Tedarik şirketinin özelleştirilme ihalesine en yüksek teklifi veren Çalık- Limak Konsorsiyumu, 26 milyon 300 bin avroluk teklifiyle şirketin hisselerinin yüzde yüzüne sahip olacak.
     Devrin Mayıs 2013'te gerçekleşmesini öngören satış sözleşmesi imza törenine, Kosovo Çalık Limak Energy Şirketi ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve Kosovo Çalık Limak Energy Şirketi İcra Kurulu Başkanı Nurettin Türkoğlu'nun yanı sıra Kosova Hükümeti ve Kosova Özelleştirme Komisyonu adına Ekonomik Kalkınma Bakanı Besim Beqaj de katıldı.
    
     -Konsorsiyum 15 yılda her yıl 20 milyon avroluk yatırım yapmayı planlıyor-
    
     Çalık ve Limak Grupları tarafından yüzde 50-50 ortaklıkla kurulan konsorsiyum, Kosova'da hem elektrik dağıtımında kaliteyi artıracak, hem de kalkınmaya katkı sağlayacak bir model yaratmayı hedefliyor. Konsorsiyum 15 yılda 300 milyon avroluk yatırım yapacak. 15 yılda her yıl 20 milyon avroluk yatırım yapmayı planlayan konsorsiyum, yatırımlarda önceliği orta gerilim ve ana dağıtım merkezlerine vermeyi planlıyor. Şirketin devri ise Mayıs 2013'te gerçekleşecek.
     Çalık ve Limak Grupları'nın konsorsiyumu kapasite artış ve dönüşüm yatırımları yaparak elektrik kesintilerini ve uluslararası standartlara göre yüksek seviyede olan yüzde 18 teknik kayıp oranını makul bir seviyelere indirmeyi hedefliyor. Ayrıca teknoloji yatırımlarıyla şebeke hem teknik hem de ticari olarak uzaktan izlenebilir hale getirilecek. Bu sayede sisteme girilen elektriğin yüzde 20'sini oluşturan usulsüz elektrik kullanımı da aşağı seviyelere düşürülecek.
     Kosova Başbakanlık binasında, Kosovalı bakanlar ve yabancı kurum temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen imza töreninde, Kosova Çalık-Limak Ortaklığı adına konuşan yönetim kurulu başkanı Nihat Özdemir, "Türkiye'de elektrik dağıtımında iki önemli işletmeciyiz. Limak olarak biz 3 milyon 300 bin tüketici, Çalık Grubu da 1 milyon 700 bin müşteri olmak üzere 5 milyon tüketici ve 13 milyon insana hizmet veriyoruz. Hem Limak hem de Çalık Grubu'nun daha önce Kosova'ya yatırımları vardı. Kosova'yı Balkanlar'ın merkezi olarak görüyoruz ve yatırım yapmaya devam edeceğiz. Kardeş ülke Kosova'ya güvenimiz tam. Bu nedenle de hiçbir garanti almadan, garantörlük aramadan gönül rahatlığıyla imza atıyoruz. Hemen değil ama yapacağımız yatırımlarla kaçağı önleyip güvenli, sürekli elektrik sağlayacağız" dedi.
    
    
    

Bu haberi 121 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir